/ пресцентър ГЕРБ
В двата кабинета „Борисов” успяхме да постигнем симбиоза между мерките за социална политика в подкрепа на хората в нужда и изграждането на добра инфраструктура. Пример за това e инвестицията от над 100 млн. лв. по програмата за регионално развитие, чрез която се построиха домове за деца, лишени от родителски грижи, и защитени жилища. Вече има над 133 такива институции в страната, включително и на територията на град Варна и областта. Това отчете на форум, посветен на социалната политика, Лиляна Павлова, регионален министър в двете правителствата с министър-председател Бойко Борисов и водач на варненската листа на ГЕРБ.  Събитието беше открито от областния координатор на ГЕРБ-Варна Иван Портних, който е и кмет на морската столица. Във форума взеха участие кандидати на ГЕРБ за народни представители, сред които и още двама министри в кабинета „Борисов”– Зорница Русинова и Красен Кралев.

Ще надградим постигнатото, увери Павлова и информира, че по програмата „Региони в растеж” са осигурени нови 120 млн. лв. инвестиции в дневни центрове и други социални институции. 50% от тези средства ще се вложат в домове за възрастни хора с качествена инфраструктура. Така освен към децата, лишени от родителска грижа и в неравностойно положение, подкрепа ще получат и възрастните хора, изтъкна Лиляна Павлова.

Осъзнаваме, че в рамките на двата кабинета „Борисов” направихме много в различни сфери, успехите са видими в някои от тях, но за други смятаме, че има още какво да дадем, защото не е направено достатъчно. Това са важни и актуални за цялото общество приоритети и един от основните от тях е социалната политика, наред с образованието, здравеопазването и сигурността.  Това са теми, към които подхождаме със специално внимание и отношение, увери Павлова.

Кандидатът за народен представител и министър на спорта по време на кабинета „Борисов 2“ Красен Кралев изтъкна, че ГЕРБ е първата политическа партия, която разглежда спорта като средство за социално включване. „Политиката за спорта за хора с увреждания преди правителствата с премиер Бойко Борисов бе обвързана със средствата. Всички пари, които се даваха за хора с увреждания, бяха впрегнати в борба за печелене на медали. За социалната партия БСП най-важното бе печеленето на отличия в международни състезания. Парите отиваха за 25-30 души“, коментира Кралев. И добави, че стотиците други състезатели с увреждания, които са практикували различни спортове, са получавали нулева подкрепа: „Всички средства се разпределяха между Параолимпийската асоциация, Федерацията за хора със зрителни увреждания и Спортната федерация на глухите. С огромен респект към постиженията, които тези състезатели са завоювали, ние смятаме, че основната функция на спорта за хора с увреждания е именно социалната“.

Кралев припомни, че още през 2015 г. е бил вдигнат бюджета за спортисти с увреждания с 20 %. „Средствата се пренасочиха съм хора, които от години се занимават с развиването на занимания за хора с увреждания, те получиха допълнително финансиране. За съжаление предните години тези федерации не са получавали финансиране от държавата, защото са нямали право да участват на параолимпийски игри. Канадската борба, гребането, конната езда получих значително финансиране от държавата“, коментира Кралев. Кандидатът за народен представител на ГЕРБ-Варна акцентира, че тенисът също е включен в програмата за финансиране. Той изказа адмирации към Иван Портних, който в качеството си на кмет на община Варна е отпуснал средства за баскетболисти в инвалидни колички.

„Община Варна бе първата, която прояви загриженост за тези спортисти с увреждания. Вдъхновени от примера на Портних, м.г. инвестирахме 100  000 лв. за закупуване на инвалидни колички за хора от други градове. Така вече в България има 4 отбора, които водят пълноценен живот. Тази политика ще продължи и за вбъдеще“, увери Кралев

Той допълни, че се предвижда запазване на средствата, които се дават на отборите и федерациите, подготвящи хора с увреждания за международни форуми.  И обеща, че основен приоритет ще бъде развитието на масовия спорт сред хората с увреждания: „Средства ще получават тези федерации, които отварят вратите на залите и стадионите си за хора с увреждания. Ще стимулираме клубове работещи с хора с тях“.

Предложението на БСП да се направят отделни зали за спорт за хора с увреждания,  е абсурд. Когато говорим за интегриране на тези хора, трябва да създадем достъпност на средата и за тях, а не да ги капсулираме, категоричен бе той.

Красен Кралев увери присъстващите на форума, че всички спортни съоръжения, които ще се строят за в бъдеще, ще имат достъп за хората с увреждания.

„Социалната роля на държавата в този момент е да стимулира клубовете, които отварят вратите си за всички български граждани с увреждания. В новия закон за спорта предвиждаме специална глава, с която се създава за първи път Параолимпийски комитет. Там влизат всички федерации, които се занимават с организиране на спортни занимания на  хора с увреждания“, заключи Кралев пред присъстващите на форума.