Календарът съдържа 12 идеи за развитието на Варна днес. Сред “Младите идеи на стара Варна” са благоденствието на града, за елит на България, за прави улици и булеварди, за модерно пристанище и Варна - Царица на Черно море, обясни издателят и варненски общественик Ламбрин Сотиров.
Фотографиите, повечето на неизвестни варненци, са по една за всеки от месеците, съобразени с настроението на съответния сезон. Януари показва как е изглеждала Катедралата през 1901г. Февруари е илюстриран с някогашната Девическа гимназия / сега Археологическия музей/. Снимка на Военния клуб от 1930 г. стои за март, а за април – Драматичния театър.
Порталът на Морската градина, сниман през 1940 г., е лицето на май. Юни показва централните каси на Морските бани 3 години по-късно. Юли и август са илюстрирани съответно с централния плаж, 1940 г., и снимка на пристанището от 1936-а.
Снимка от 1925 г., представляваща гледка към пристанището от терасите някогашния грандхотел “Лондон”, краси календара за септември. Октомври пък изобразява поглед към булевард “Княз Борис I” от 1942 г. Ноември и декември показват как е изглеждал дворецът Евксиноград през 1898 г. и първият учебен военен кораб – крайцерът “Надежда” във Варненския залив – 1905 г.
“Време е да помислим за следващите 100 години. Във Варна отново предстоят огромни промени, като преместването на пристанището, промените в транспорта и летището, заяви Ламбрин Сотиров. Според него, промените трябва да минат през призмата на далновидността, както е било и преди 100 години.
Морската столица, за разлика от останалите градове, има финес. С образа на стария си град Варна трябва да застане до Прага и Виена, което до известна степен вече се е случило, смята Сотиров, визирайки факта, че снимки от миналогодишните издания на календара красят стените на кафенета и ресторанти в морската столица.