Ако партиите не се разберат и не се състави правителство, това ще е безотговорно за България. Такова мнение изрази в ефира на Дарик бившият кмет на Варна и депутат от 39 и 40 Народно събрание Христо Кирчев. Според него преговорите за кабинета ще бъдат на базата на няколко теми – усвояването на еврофондовете, отношението към енергийната зависимост и проектите „Южен поток“, „АЕЦ Козлодуй“ и „АЕЦ Белене“.
„На базата на тези проекти ще се реши дали има правителство. Би било безотговорно, ако такова не се състави. Ще бъде трудно да се формира правителство, защото ще се делят икономически сфери на влияние чрез подялбата на министерствата. Мисля, че в България е трудно да се направи т.нар коалиционно дясно-ляво правителство между ГЕРБ и БСП. Въпросът е в отношението на тези партии към изброените проекти. Въпросът е коя посока трябва да се вземе – БСП например застават зад руските проекти в този вид, в който са те в момента. Проектът „Южен поток“ е неизгоден в този си вид за България, тъй като удовлетворява руските, а не българските интереси и стратегически цели“, обясни Кирчев.
Според бившия кмет е важно дали България ще може да транспортира газ от други находища. Кирчев счита, че в този си вид „Южен поток“ решава проблемите само на Русия, но не и на България.
„Това, което се случва в България, е отражение на нивото на нашата политическа и обществена култура. Няма смисъл да критикуваме сами себе си, защото това е нашето ниво. Имаме население, което е безразлично къде и как си дава гласа. Има хора, които срещу малко възнаграждение са готови да продадат гласа си. Има и хора, които са високо интелигенти, но са придирчиви и трудно правят своя избор в морето от партии. Напоследък се нароиха редица партии, които представляват собственик на банка, мини и централи, Нямаме установен модерен политически живот. В цял свят има инициативни хора и такива, които чакат на социалната помощ на държавата. При нас инициативността е силно убита. В същото време към политиката се насочиха амбициозни хора, които искат да решат своите икономически проблеми“, коментира резултатите от парламентарните избори Кирчев.
Дистанцирането на останалите партии от ДПС се дължи не на етнически, а на политико-икономически принцип. Христо Кирчев смята, че формацията успешно е окупирала влиянието върху турското население в България, което в голямата си част е силно религиозно и живее в крайна бедност.
„Не може да се отрече, че ДПС е една стройна организация, която постоянно си увеличава влиянието. Успяха да привлекат ромското население, което все повече припознава исляма като религия. По-добре ги интегрират от нас, като не можем да отречем, че ромите се увеличават, а ние се топим. Демографският проблем трябва да е сред основните приоритети на всяко следващо правителство“, добави още Кирчев.