До дни започва ремонтът на петия етаж на бившия партиен дом в Стара Загора и преустройството му за сграда на Административния съд, съобщи Румяна Присадашка,управител на „Съдебни сгради".
„Всички процедури за преустройството са завършили. Строителната площадка е открита и реално работата ще започне в началото на следващата седмица", уточни тя.
Според договора с фирмата изпълнител „Алфа Тех" АД, София, ремонтът трябва да приключи за 6 месеца. Стойността му е малко над 2,5 млн. лева от бюджета на Правосъдното министерство. Очаква се като подизпълнители да се включат и старозагорски фирми. Надзорът и инвеститорският контрол ще изпълнява „Поли експерт" от Стара Загора .
В момента помещенията са само на носеща конструкция - колони и плочи. Ще се изградят преградни стени. Ще се подменят дограмата, ел. инсталацията и ВиК-инсталацията. Имотът ще бъде газифициран. Ще бъде направена климатизация, както и видеонаблюдение. За сметка на възложителя ще бъде ремонтиран и покривът на сградата, който е в окаяно състояние. От години тече и се наводнява регионална библиотека „Захари Княжески".
От създаването си през 2007 г. магистрати и служители на Административния съд работят в бившата банкетна зала на сутеренния етаж в Съдебната палата. Помещенията там не отговарят на противопожарните и санитарни изисквания.
Петият етаж стана собственост на правосъдното министерство през 2008 г. С решение на Общинския съвет в Стара Загора имотът бе заменен срещу концертната зала в Синдикалния дом, която от тогава е общинска.