Представиха БХБ в Сливен
Представиха БХБ в Сливен / ППГЕРБ Сливен

Представители на бизнеса, неправителствени организации и институции присъстваха на представянето на Българска хранителна банка /БХБ/ в Сливен. „С промяна в Закона за храните, който предстои да разгледаме идния месец, ще институционализираме Българска хранителна банка, тъй като е регистрирана като фондация. Целта ни е днес да разберем какъв е интересът на бизнеса и неправителствения сектор към дейността на тази организация и ако намерите общи допирни точки, Българска хранителна банка да започне да работи и в Сливен. Смятам, че това е кауза, за която си струва да се работи. Лично аз се ангажирам по повод законодателните необходимости за нейната дейност, да работя със съответните министерства", каза депутатът Десислава Танева при откриване на срещата.

Тя увери, че Сливен има готовност да предостави складова база, ако в областта на хранителната индустрия има фирми, склонни да даряват и Българската хранителна банка и неправителствените организации решат да работят заедно, като разпределят даренията и ги транспортират по най-бързия и безопасен начин до нуждаещите се граждани. 

Мая Калчева, изпълнителен директор на БХБ поясни, че ролята на Българска хранителна банка е да бъде мост между неправителствения сектор и бизнеса за оползотворяването на храна, която не може да бъде реализирана на пазара и достигането й до нуждаещите се. „Прилагаме същите стандарти за безопасност на храните и проследимост, каквито вече съществуват в хранителната индустрия. Работим с Българската агенция за безопасност на храните и заедно сме разработили стандартите за работа на банката", каза Калчева.

Представители на бизнеса изразиха положително отношение към идеята и смятат, че сливенската хранителна индустрия има какво да предложи.

Областният управител Марин Кавръков обяви, че Сливен трябва да се възползва от възможностите на БХБ, като хранителните дарения трябва да стигнат и до тези жители на областта, които не могат да ползват никакви социални помощи. „200 000 са жителите на областта. От тях 50 000 са възрастни хора. Има много нуждаещи се. Защо да не го направим за нас - имаме достъпна пътна мрежа, а на 1000 души население ние имаме най-много мандри и колбасарници. Да си помогнем ние на себе си, да не чакаме някой друг да ни помага", каза Кавръков