Ученици от Шумен направиха статистическо проучване сред връстниците си
Ученици от Шумен направиха статистическо проучване сред връстниците си / netinfo

Международната година на статистиката бе повод петима зрелостници от шуменското СОУ „Сава Доброплодни" да влязат в ролята на статистици. С помощта на директорката на Териториалното статистическо бюро в Шумен Атанасула Настева те съставиха въпросник, за който избраха мотото „Напред в бъдещето с усмивка". Ученическият екип, реализирал изследването е от учениците Симеон Димитров, Атидже Цанкова, Симона Вацова, Лина Ненчева и Цветелина Милушева. Те в качеството си на „статистици за една седмица" проучиха мнението на своите съученици от 12 клас.


Идеята бе, броени месеци преди раздялата с училище, да се уловят и документират статистически настроенията на учениците, техните очаквания и нагласи за бъдещето. Анкетната карта включва 14 въпроса, групирани в три раздела: Финалът наближава; А сега накъде? и Училище любимо.


Общият брой анкетирани е 45 - 33 момичета и 12 момчета. За всички тях наближаващият финал е свързан с явяването на матури и успешното завършване на средното им образование. За тези нелеки изпити 60.0% от ученичките и близо 67.0% от учениците споделят, че се подготвят упорито и очакват да постигнат резултат, който ги удовлетворява. Останалите си дават сметка, че трябва да приключат успешно, но не са убедени, че ще се справят. Подготвяйки се за зрелостните изпити, 75.6% от всички анкетирани разчитат само и единствено на себе си и на наученото в училище, а останалите допълват с частни уроци знанията си.


Преобладаващата част от участниците в наблюдението имат отговор на въпроса: „А сега накъде?" Категорично решение да продължат образованието си заявяват 27 момичета и 9 момчета. Някои се колебаят какъв път да поемат, а други са решили да поработят, като изборът им за трудова реализация основно е по-голям град или чужбина.


Ако имат възможност да променят образователната система, на първо място младите хора биха опростили съдържанието на учебния материал, за да е по-лесен за възприемане, сочи проучването. Това действие биха предприели 68.9% от учениците. На второ място, подкрепено от 35.6%, се нарежда изграждането на плувни басейни и съвременни спортни зали във всички училища, а на трето място с 33.3% е въвеждането на ред и дисциплина. Най-малък (по 11.1%) е делът на учениците, споделящи необходимостта от въвеждане на задължително униформено облекло и повишаване на възнагражденията на преподавателите.