Проект срещу сексуалното насилие започна в Търговище
Проект срещу сексуалното насилие започна в Търговище / netinfo
Асоциация НАЯ започна реализирането на проект за превенция на сексуалното насилие. Финансирането е от OUK Fondation, за работа с 200 ученици от седми и осми клас - от град Търговище и село Лиляк.

Целта на проекта е да се създаде местен ресурс за противодействие на сексуалната злоупотреба и сексуалната експлоатация над деца в Община Търговище, чрез повишаване на информираността на деца и младежи по темата и обединяване на ресурса на местни организации и институции за превенция на сексуалното насилие над деца.

Според специалистите от асоциацията, темата „сексуално насилие и сексуална експлоатация над деца” все още е табу в местната общност, въпреки че региона е един от рисковите в страната, заради ниския социален статус на населението, особено по селата.

По данни на полицията, Област Търговище е една от шестте в България, от където най-много млади момичета и жени се изнасят зад граница с цел проституция. „10% от децата, с които сме работили – жертви на домашно насилие, са били и жертви на сексуално насилие – от страна на биологичния си баща или от мъжа, с когото съжителства майката” – обясни Светла Сивчева, председател на асоциация НАЯ.

Според нея, действителният брой на децата, жертви на сексуално насилие в семейството е много по-голям. Това е тема, за която пострадалите трудно говорят, а в същото време тя по никакъв начин не е застъпена в системата на образованието и децата не притежават необходимите знания и житейски умения, за да се предпазят от сексуални посегателства. „Липсата на чувствителност по проблема първо създава пречки за идентифицирането му като такъв и второ, прави неефективно оказването на помощ на деца - жертви на сексуално насилие, защото случаите трудно могат да се идентифицират” – обясни Светла Сивчева.

В рамките на проекта всяка група от ученици ще премине през няколко модула на обучение. Първата тема ще бъде свързана с междуличностните отношения, половите роли и отношения възрастен - дете. След това учениците ще научат повече за сексуалното насилие, сексуалния тормоз, проституцията и трафика на хора, какви са психологическите травми и последиците от сексуалното насилие.

В проекта е застъпено и обучението на педагози. То има за цел да им покаже как да разпознават сексуалното насилие върху деца, да насочват децата, жертви на сексуално насилие към специализирана помощ, да им предложи методика за въвеждане на темата в училища, детски градини и социални домове за деца.

В края на проекта учениците ще изработят карта на рисковите зони в града, където едно дете може да стане жертва на сексуално насилие.