Национален фолклорен ансамбъл „Българе” и актьорът Димитър Селенски представят  „Последната нощ на Апостола” в Шумен
Национален фолклорен ансамбъл „Българе” и актьорът Димитър Селенски представят „Последната нощ на Апостола” в Шумен / netinfo

Създаден по идея на продуцента, режисьора и хореографа на Национален фолклорен ансамбъл „Българе" - шуменеца Христо Ив. Димитров и актьора Димитър Селенски, спектакълът „Последната нощ на Апостола" ще направи своята премиера пред публиката в Шумен на 18 февруари, четвъртък, от 19:00 часа. На сцената на Драматично-куклен театър "Васил Друмев" в града ансамбъл „Българе" и Димитър Селенски ще покажат една различна гледна точка за величието и падението, за жертвоготовността и предателството, съизмерени с всеотдайното дело на Васил Левски.

„Причината да се роди този спектакъл е усещането, че през последните години изразът на уважение пред паметта на Апостола става все по-формален акт, изпразнен от предишното искрено съпреживяване и преклонение пред подвига и саможертвата му" - споделя Христо Ив. Димитров.

Сценичната адаптация на текстовете е дело на актьора Димитър Селенски, режисурата - на Христо Ив. Димитров и Димитър Селенски, хореографията - на Христо Ив. Димитров. Постановката е с продължителност час и половина.

Усилията на творческия екип, създал спектакъла „Последната нощ на Апостола", са насочени към чувството за национална принадлежност у съвременния българин. Приобщаването към събитието е провокация към зрителя, която му дава възможност да участва в процеса на преосмисляне на историческите факти чрез съпоставяне на народностното и личното, на доблестта и малодушието, на всеотдайността и егоизма.

Идеята е чрез средствата на сценичните изкуства да бъде представен спорен момент от националната ни история, който винаги ще приковава вниманието на истинските родолюбци. Момент, свързан с най-великия българин - Васил Левски и произтичащите от темата послания, придобили съществено значение за българския патриотизъм, дух и християнска вяра. Като бит и атмосфера спектакълът е обвързан по специфичен начин с историята ни. Новата експериментална форма на постановката има качествата да бъде обособена в собствена категория, твърди актьорът Димитър Селенски.

Първоначално замислен като събитиен спектакъл по конкретен повод, "Последната нощ на Апостола" бе представен за първи път преди две години на паметната дата 19 февруари пред столичната публика. Изключителният успех, който постигна, доведе до желанието на зрители от цялата страна да го видят. Шумен е седемнадесетият град, пред чиято публика спектакълът ще бъде представен.

Завладяващите актьорски превъплъщения на Димитър Селенски, когото зрителите ще видят в шест различни образа на съвременници на Дякона, и емоциите от изключителната актьорска игра на невероятните млади танцьори на ансамбъла ще накарат публиката отново да съпреживее трагичните и величави моменти от националната ни история. Създаден от българи за българи, "Последната нощ на Апостола" още от първите минути превзема сърцата на патриотите, за които е много важно съхранението на националната ни памет. Той е поредното тематично послание на Национален фолклорен ансамбъл „Българе", чиито спектакли „Това е България", „България през вековете" и „Албена" над десетилетие присъстват като ярки знаци в обърканото ни време, повече от всякога нуждаещо се от силни духовни компаси.

Спектакълът „Последната нощ на Апостола" предлага едно различно емоционално преживяване, което със сигурност ще бъде оценено по достойнство от театралната родолюбива публика в Шумен. Представлението се осъществява под патронажа на кмета на града Любомир Христов и със съдействие на Община Шумен. Посветено е на 143-ата годишнина от обесването на Васил Левски, която отбелязваме на 19 февруари, както и на 140 години от героичната Априлска епопея - 1876 година.

Билетите на стойност от 10 и 12 лева са в продажба на касата на театъра.

На спектакъла не се допускат деца под 10-годишна възраст!