Чревни инфекции, цирози, пиелонефрит, заболявания на стомаха, хранопровода и долните пикочни пътища са основните диагнози, по които са хоспитализирани европейските граждани. Проведеное и раждане на английска гражданка.
При постъпването си в болницата чужденците са представили Европейска здравноосигурителна карта, която улеснява гражданите на ЕС, временно пребиваващи на територията на друга страна-членка. Картата им дава право да бъдат третирани като граждани на страната, в която пребивават, по отношение на спешната и неотложна медицинска помощ. Неотложността на медицинската помощ се преценява конкретно за всеки отделен случай от лекуващия лекар, но най-общо представлява помощ, която не може да бъде отложена до планираното завръщане на пациента в страната му - терапия на остри състояния и обострени хронични заболявания, включително лечение в болница, ако случаят налага това.
Гражданин на ЕС, който планира да пребивава дългосрочно в България, има право да бъде регистриран в здравноосигурителната система в България със специален Европейски формуляр, т.н. Е-формуляр /изпратен от чуждестранната осигурителна институция/, в зависимост от неговия осигурителен статут- пенсионер, работещ или др. Със същите права се ползват в ЕС и българите, осигурени у нас. Това става с европейска здравна карта или регистрация със съответния Е-формуляр.