Засега не е обявено колко време ще продължи проявата, но е много вероятно да предизвика напрежение – в почивен ден стотици пътуват от и за родопския град, а това е най-прекият маршрут към Пазарджик и магистралата.
Според разпространената информация, повод за недоволството е задържането на Рачев (макар че той бе пуснат от ареста под парична гаранция от 250 000 лева) и изземването на компютърна техника от сградата на общината. Организаторите твърдят, че е блокирана работата на цялата администрация, откъдето не може да бъдат издавани никакви документи.
Подобен протест, но в центъра на Септември, вдигнаха привърженици на Рачев и в деня след арестуването му – 1 февруари. Между 300 и 500 души излязоха първо пред общината,а по-късно се преместиха пред полицейското управление в града. Митингът бе охраняван от десетки служители на реда, макар за него да не бе искано разрешение, нито пък подадено уведомление до МВР, както е регламентирано в Закона за събранията, митингите и манифестациите. От пазарджишката дирекция на Вътрешното министерство тогава сдържано коментираха, че протестът е „спонтанно организиран“. Появи се и подписка с искане за освобождаването на Рачев. Като инициатори се сочеха 11 от 13-те кметове на по-малки селища в общината. За предстоящия митинг не е известно дали е законно организиран.
Марин Рачев бе избран с подкрепата на ГЕРБ през 2015 година. Разследван е за безстопанственост и неизгодни сделки, с които – по официално изнесена информация от службите – общината е ощетена с 13 000 000 лева. Това стана повод спецполицаи под ръководството на Специализираната прокуратура да обискират сградата на общината, офиси на свързани с градоначалника фирми и частни домове, включително неговия. До момента от партията на Борисов запазват пълно мълчание за случващото се с Рачев.
От БСП поискаха на брифинг в Септември кметът да бъде отстранен от длъжност, докато тече проверката на разследващите, за да не може той да повлияе на свидетели и други замесени в корупционните схеми. Според левите е притеснително, че от нощното шкафче на Рачев са иззети документи от разработка на ДАНС за обстановката по време на миналите избори и се питат има ли пробив в националната сигурност, както и дали с такива документи не разполагат и други кметове. Окачествяват случващото се – не само в Септември – като резултат от срастването на бизнеса и политиката, придобиващо нетърпими измерения.
Депутатът Славчо Велков пък заяви, че 250 000 лева са шокираща гаранция, каквато определят на италианските мафиоти и ако Рачев успее да я плати, трябва да се провери откъде има толкова пари. Велков съобщи още, че има документи, уличаващи в подобни престъпления кмета на Белово Костадин Варев и се надява той също да бъде проверен от прокуратурата.
Червените оповестиха и имената на другия разследван по случая – Станой Стефанов Милов, специалист от отдел „Инвеститорски контрол“, пуснат под гаранция от 10 000 лева. Справка в изборни книжа от миналите избори показва, че той също е от ГЕРБ. Както и общинския съветник в Септември Георги Йовчев - от БСП имат данни, че в счетоводната кантора на съпругата му са били документите на 14 фирми, проверявани за източване на пари от общината.