/ netinfo
Найден Зеленогорски - бивш кмет на Плвен, бивш шеф на Регионалната комисия в Парламента и дългогодишен председател на Асоциацията на българските градове и региони - коментира в предаването "Преди всички" по  "Хоризонт", че в Националното сдружение на общините „за съжаление, през годините е имало много опити за политизация и много случаи, в които се е стигало до по-драматични събития“:


Найден Зеленогорски: Парламентът осъществява брутален и циничен лобизъм в полза на олигарси

Уважавам колегите от БСП, но някак си всички забравят, че на практика най-представените след ГЕРБ в местните власти са партиите от автентичното дясно - около 30 кмета, от които 4 областни. Тези кметове не са получили почти нищо от това разпределение от тези 111 милиона. Казвам го, за да стане ясно, че колегите от БСП не би трябвало да правят политика от това, а трябва по-активно да действат със  Сдружението на общините".

Трябва да се кандидатства с проекти и да се преценява в кой от тях си заслужава да бъде инвестирано, допълни Зеленогорски:

Найден Зеленогорски: Не вярвам да се строи АЕЦ "Белене", това е просто пиар

„Този механизъм на неясно разпределение на излишъци повтаря проблема с регионалната политика и с това, че в България има силно развити райони и много слабо развити райони. Ето сега бих попитал колко общини от географския Северозапад са получили някакви средства. Извинете, но пак се налива в най-развитите общини – София, Пловдив, Варна, Русе“.

Той изтъкна, че средствата отиват към общините с най-много избиратели.

Една година има до местните избори. Това е като някаква артилерийска подготовка преди атаката, само че това не помага на никой, защото голяма част от Северна България е в много тежко състояние. Сега отново виждаме, че едни и същи фаворизирани общини по неясни критерии получават, а после се чудим защо всички хора в България се събират в три-четири града“.

"Макар, че сме подписали картата за европейското местно самоуправление, в която е разписано, че държавната власт трябва да даде достатъчно гаранции за финансиране на идеите, с които печелят местните власти, на практика само 15% от общинските бюджети се харчат с адекватно решение на Общинския съвет. Иначе всичко се спуска отгоре, извинявам се за израза, и по неясни критерии“.

Всеки случай, подобен на Бенчо Бенчев е "адски притеснителен", изтъкна Зеленогорски и припомни, че Антикорупционият закон е променян три пъти, включително заради общинските съветници и хиляди не попадат под неговата юрисдикция

Найден Зеленогорски: Докато ГЕРБ и БСП се карат за МВР, хората живеят в страх

„Трябва да се изчака да мине този мандат, за да можем през 2019-та година да включим и общинските съветници. Извинете, но това е абсурд. Един кмет носи лична отговорност и му правят по 20 ревизии, минимум на година, а общинските съветници в някой от общините носят една колективна безотговорност, вземат се решения не на база идеология, а на база на лични интереси и когато се стигне дотук и изгърми феодализирана структура, като в случая, тогава си казаме: „Боже Господи, какво става“…

„Силно се надявам избирателят да се е разтревожил. България направи своя цивилизационен избор и той е прозападна демокрация“, допълни Найден Зеленогорски.