При преструктурирането на Селскостопанска академия няма да се закриват институти или научни звена, няма да се допусне загуба на академичен състав, нито продажба на активи. Това заяви пред журналисти в Плевен председателят на Селскостопанска академията проф. Тотка Трифонова, която участва в публично обсъждане на концепцията за развитие на Академията.
Проф. Трифонова обясни, че концепцията за развитие на Академията предвижда малки законодателни промени в действащия Закон за Селскостопанска академия. Това ще помогне да бъдат отстранени някои слабости в него и да се даде възможност на Академията да се развива като съвременна и модерна институция, добре структурирана и ориентирана към приоритетите на българското земеделие и не на последно място - отворена към бизнеса.
Проф. Трифонова посочи модела на финансиране като една от основните слабости в действащия Закон за Академията. Според нея, законът не стимулира достатъчно Академията да работи.
„Парите, които са резултат от труда на учените, трябва да се връщат обратно в звената за тяхното развитие и развитие на академичния състав", коментира проф. Трифонова и подчерта необходимостта от решаване на проблема с намаляващия капацитет на Академията.
„Знаете, че научната кариера не е привлекателна за младите хора по редица причини. Намаления на академичния състав се наблюдават и при нас, и в БАН, и във висшите училища. Затова трябва да намерим механизъм и структура, която да консолидира академичния състав в по-големи единици, които да работят по основните приоритети", коментира председателят на Селскостопанска академия.
Домакин на срещата беше Институтът по лозарство и винарство /ИЛВ/, който организира събитието съвместно с Министерството на земеделието и храните и Селскостопанска академия, с участието на ръководствата на научни структури от Северна България.