Над 200 дка бял бор са били отрязани заради нападение от върхов корояд от началото на годината до сега, на територията на ДЛС "Осогово", съобщи директорът Андрей Миленков.
"Ако не бъде извършвана санитарна сеч ще пламне цялата гора. Най- засегнатите райони са около границата при селата Долно село, Гюешево, Церовица, Кутугерци и Трекляно.Все още не е установено как се разпространява короядът", каза още Миленков. Още 90 дка заразена гора се очаква да бъде изсечена в началото на следващата година.
Според Андрей Миленков е необходимо и изготвянето на общ план за действие и в лесопарк Хисарлъка. "Той също е в много лошо състояние, заради корова гъба и боровата процесионка. Съставянето на плана за действие зависи от кмета и общинските съветници. Лесопаркът не е под наше управление", допълни директорът на ДЛС "Осогово".