С Богомил Герасимов сме се срещали много пъти. В Габрово, в Дома на хумора, насаме с негова книга в ръка (написал е повече от дузина), или когато сме се захласвали по популярния в миналото сериал „Синята лампа” (той е един от сценаристите), или сме гледали негова пиеса с любими актьори... Не изброяваме всички възможни „допирни точки”, за да не се отклоняваме от повода за нашата нова среща – 45-я рожден ден на Дома.
На 11 април, вторник, от 18:00 в Залата на жирафите ще дадем думата на почетния гражданин на Габрово, дипломат от кариерата, писател, журналист и общественик да ни върне назад във времето, когато са първите му срещи с Габрово, габровския хумор и съзидателния дух на първите мечтатели и строители на съвременния Дом на хумора и сатирата. Няма да отминем и бестселърите му, многократно преиздавани („Дипломация в зоната на кактуса”; „Тайнствената сила на пирамидите”, „Тайните на отвъдното”, Кукулкан слиза от небето”; „Капки в морето”), в които – логично и естествено в тъканта им присъства и Габрово, и прочулият се по света тукашен хумор. Ще можем да си вземем и автограф.
Богомил Герасимов е роден на 8.01.1931 г. в Кюстендил. Започва като журналист, сетне е секретар по печата в Министерството на външните работи, дипломат, началник на протокола в Министерския съвет.
Интересът му към габровския хумор е траен и предстоящата среща го потвърждава отново. Знайно е, че дипломатическият език задължително си служи с хумор, поне добрите дипломати го правят. Убеждавали сме се не веднъж при гостуването на различни ВИП личности в Дома на хумора и сатирата, дори сме вмъквали техни вицове в наши издания.
Дипломатическата му кариера тръгва от Индия и Индонезия. Следва Великобритания. Като секретар по печата в посолството ни в Лондон (1963-1968) Герасимов допринася изключително много за популяризирането на габровския хумор в страната и за установяването на първите контакти между Габрово и Абърдийн, също прочут със своя жизненолюбив хумор. Тогава излиза и чудесният му сборник „От Абърдийн с усмивка. Шотландски хумор”, в който има паралели между габровския и шотландския хумор. Ето какво заключава съставителят:
През месец март 1968 г. името на българския град Габрово прескочи Ламанша и направи сензация във Великобритания. От печата, радиото и телевизията хората научиха, че на този свят има габровски вицове, които по нищо не отстъпват на шотландските. Нещо повече — оказа се, че между редица габровски и шотландски вицове, обикновено свързвани с името на град Абърдийн, съществува поразителна прилика. Шотландците се смееха на габровските вицове, но преди всичко се удивляваха на това, че в друга страна може да има хора с подобно чувство за хумор. В техните очи Габрово автоматично стана обект за уважение.
Габрово оценява големите му заслуги за популяризирането на града и културните традиции в областта на хумора и сатирата и на 7.05. 1971 г. го провъзгласява за свой почетен гражданин. Не веднъж с много хумор той тълкува в книгите си какви привилегии му дава признанието: да ползва градската баня без пари! Това си звучи като нов габровски виц.
През периода 1976-1982 Герасимов е посланик в Мексико. Както сам пише: „В нечия глава се родила идеята този пост да се заеме от Богомил Герасимов – печен човек, опитен дипломат, тръгнал отдолу, ничий, говори добре английски.” И там габровският хумор става известен пак благодарение на почетния ни съгражданин.
През 1979 посланикът на България в Мексико Герасимов обогатява колекцията на Дома с мексиканска пластика.
По-късно, вече като съветник на министър-председателя, съдейства Домът на хумора да получи солидна сума във валута за закупуване на техника за изграждащия се Експериментален сатирично-вариететен театър.
През всичките тези години Герасимов ни поднася един след друг изненадващи по своето съдържание романи, пътеписи, повести, някои с по пет и повече издания. Написани са от сладкодумен, любознателен, високо ерудиран автор, кой ту пътешества из остров Бали, ту си има работа с богове, чудовища, мистерии... И винаги успява да ни убеди, да ни разсмее, да ни накара да мислим точно в посоката, в която той иска.
Очакваме във вторник вечерта нашият достолепен съгражданин да ни изненада с нова, неизвестна или спорна информация. Ние също ще го изненадаме – най-новата изложба „Фабрика за хумор” в зала „Стефан Фъртунов” ще му припомни как са се наливали основите и отколешната кожарска фабрика става впечатляващ съвременен музей.