Предприета е акция за спасяването на делфин от вида Афалата (Tursiops truncatus), който е излязъл на бреговата ивица в курорт "Албена", съобщават от РИОСВ Варна.
Сигналът за бедстващия делфин е подаден на Зелен телефон вчера. Експерти от инспекцията, съвместно с представители на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури - Варна и Института по рибни ресурси с Аквариум, са извършили проверка на място.
Установено е, че делфинът е над 2 метра, на преклонна възраст и със загубена ориентация. По тялото му не са открити белези. Предприети са незабавни мерки за връщането на делфина във водата с помощта на катер.
Днес обаче в РИОСВ-Варна отново е постъпил сигнал за бедстващ морски бозайник на плажа в Албена. При проверката е констатирано, че същият делфин отново е изплувал на брега. За връщането на бозайника в естествената му среда е сформиран е екип, в който е включен и специалист по делфините от Варненския делфинариум.