Софиянец ще лежи в затвора за откраднати стоманени тръби от ВиК - Добрич
Софиянец ще лежи в затвора за откраднати стоманени тръби от ВиК - Добрич / Дарик Добрич - архив

Ефективно наказание ще търпи 51-годишният Георги Христов от София, след като Окръжен съд – Добрич потвърди постановената му от Районен съд – Тервел присъда за кражба на стоманени тръби. На 27.03.2013 г. първоинстанционният съд го е признал за виновен в извършването на 7 кражби на стоманени тръби от „ВиК” ЕООД и му е наложил наказание 3 години и 4 месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип.

Подсъдимият е откраднал общо 159,3 м стоманени тръби с тегло 57 500 кг на стойност 65 784,72 лв.

Недоволен от присъдата на Районен съд – Тервел, Георги Христов я обжалва чрез своя служебен защитник с искане да бъде намелен размерът на определеното му наказание. Защитата изтъкна пред съда, че в продължение на 13 години, през които се е развивало наказателното производство, обвиняемият не е извършил друго престъпление и е съдействал на разследващия орган. Посочва се, че тръбите са били изоставени и никой не полагал грижи за тях. Същевременно Христов е правил опити да търси собственика на тръбопровода, за да закупи тръбите. С тези аргументи защитата поиска да бъде изменена присъдата като наложеното наказание се намали и изтърпяването му се отложи с изпитателен срок.

Окръжен съд -  Добрич, съобразявайки се с оплакванията в жалбата, изразените от страните становища, събраните по делото доказателства и мотивите на атакувания съдебен акт прие, че жалбата на Христов е неоснователна. Въззивният състав прецени, че първата инстанция законосъобразно е допуснала провеждането на съкратено съдебно следствие и по този ред е определила наказанието, като е намалила с 1/3 първоначално определеното за първите шест деяния наказание 3 години лишаване от свобода, а за седмото – 5 години лишаване от свобода и е постановила той да изтърпи общо наказание 3 години и 4 месеца лишаване от свобода.

Окръжен съд – Добрич намира за неоснователни направените искания и възражения в жалбата. На два пъти в хода на това производство Христов е бил обявяван за общодържавно издирване. От тези факти съдът прави извод, че по негова вина досъдебното производство не се е развивало повече от 2 години и половина. Това поведение мотивира въззивния съдебен състав да приеме, че той е проявил недобросъвестност като обвиняем. Съдът намира, че периодът от извършване на деянията през май 2000 г. до произнасянето на присъдата за тях през  март 2013 г. се явява изключително дълъг, извън разумните срокове за водене на едно досъдебно производство. Съдът отчита това като смекчаващо вината обстоятелство.

Съдържанието на деянията и техните последици обаче се коментират от съда като изключително значими. Окръжен съд – Добрич, акцентира, че Христов си е позволил при пряк умисъл да открадне с цел да се облагодетелства водопровод, макар и недействащ през май 2000 г. Вещта, на която е посегнал, се явява обществено значима, тъй като е предназначена да обслужва част от територията на община Тервел и на Република България. Затова в нанесените от него вреди не се включва само и единствено стойността на откраднатите тръби, но и средствата, които трябва да даде държавата за изграждането на нов водопровод. Окръжен съд – Добрич приема, че със своите деяния подсъдимият е нанесъл вреди на неопределен кръг от хора, които биха могли да се водоснабдяват чрез този водопровод и се налага да се харчат пари на гражданите за изграждане на нов такъв. Тази степен на засягане на обществения интерес прави деянията на подсъдимия особено тежки и не може да се приеме наличие на превес на смекчаващи вината му обстоятелства, смята Окръжен съд – Добрич.

С тези аргументи въззивният съд намери наложеното му от Районен съд – Тервел, наказание за справедливо и потвърди обжалваната присъда.

Решението на Окръжен съд – Добрич, е окончателно.