5 са били досъдебните производства, образувани от прокуратурата през 2010 година срещу служители на МВР. Това сочи отчетът на дейността на окръжната и районните прокуратури в областта през миналата година, представен днес пред медиите.
Две от престъпленията, извършени от служители на МВР, са били корупционни, а в три от случаите става въпрос за полицейско насилие. Прокурорите са наблюдавали 4 досъдебни производства срещу организирани престъпни групи. По едно от делата - това срещу наркобандата, разбита в края на 2009 година, вече има девет осъдителни присъди. По другите три производства разследването продължава.
35 са делата за корупционни престъпления, а три - за пране на пари. Прокурорите са работили по 16 случая за неправомерно получаване на субсидии от ЕС, като от тях са приключени 12. 34 досъдебни производства са били свързани с незаконен трафик на хора, приключените са 24. 119 са делата за наркотици. Наблюдавани са 102 производства, образувани срещу непълнолетни, като 87 случая са приключени.
Във връзка с далавери с шофьорски книжки са били проверени 1618 документа за МПС, като 127 от тях са се оказали фалшиви.
През 2010 година са решени общо 6815 досъдебни производства. 999 са влезлите в сила присъди. Осъдените и санкционирани лица са 1375. 120 от тях са рецидивисти. Нашите прокурори са отправили 13 молби за международна правна помощ. Изготвили са 5 Европейски заповеди за арест, но нито една не е била изпълнена. В същото време нашите магистрати са получили 10 заповеди и всичките са изпълнени.