С около 20 - 25% по-ниски зърнени добиви в цялата страна очакват научните работници от Добруджанския земеделски институт край Ген. Тошево.
Между 400 и 500 кг от декар ечемик е средният добив в Добруджа, за Южна България количествата варират между 200 и 350 кг. 500 кг от декар е нормалният добив на пшеница за Добруджа, но той едва ли ще бъде достигнат в голяма част от житницата на България - прогнозира Николай Ценов - зам.директор на Института по пшеницата и слънчогледа край Ген.Тошево. Според него коментарите за качеството на зърното в момента са спекулативни, защото то все още се налива. Дъжд по-малко от 30 литра на квадратен метър не може да влоши качеството на зърното, каза още Ценов и припомни, че в Добруджа дъждовете не са стигнали и 15 литра за квадратен метър, което е нищожно количество.
Според специалистите тазгодишната реколта ще е достатъчна, за да бъде вързан зърнения баланс на страната.
По стара традиция - на Павлювден стартира жътвената кампания в масивите на Добруджанския земеделски институт. 12 хиляди дка предстои да бъдат ожънати, от които годишно се получават между 2000 и 2500 тона базисни семена.