Омбудсманът на Бургас: Гражданите да кажат за шума
Омбудсманът на Бургас: Гражданите да кажат за шума / netinfo

Бургазлии да споделят мнение за шумовото замърсяване на града и затова какво да бъде работното време на заведенията и дискотеките разположени в жилищни сгради, настоява общественият посредник на Бургас Таньо Атанасов.Според него при една обществена дискусия и силен натиск върху институциите може да се намери правилното решение, което да удовлетворява както гражданите, така и собствениците на заведения в града.

Темата от години е в дневния ред на бургазлии, които страдат и от високия шум от въздушния трафик над града. През годините по различно време в жилищни сгради са настанени, разкрити или допълнително пригодени и отворени ресторанти, барове, казина, дискотеки. Тези заведения в много случаи не са добре шумоизолирани и работят до късно. Шумът създава проблеми на живеещите семейства в сградите и те най-често се оплакват на омбудсмана.

До този момент обаче, нито една администрация не е намерила доброто решение, което да защити гражданите, смята Атанасов.

По време на последната общинска сесия имаше предложение заведения и дискотеки в блокове и кооперации да работят до 22 часа , а през уикенда до 21часа. Докладната предизвика остри полемики, съветниците не стигнаха до консенсус и тя бе оттеглена.

Изкуственото противопоставяне на гражданите на бизнеса създава усещането, че местните органи на властта не могат да гарантират спазването на правата на хората, коментира Таньо Атанасов. Той заяви че, ще изпрати писмо до РИОКОЗ, с искането да бъдат огласени мерките и резултатите от контрола на шумовото замърсяване на Бургас.