/ iStock/Getty Images
Бургас е все по-близо до включването си в UAM Initiative Cities Community (UIC2) - паневропейската инициатива за членство в общността на градовете за въздушна градска мобилност на Европейската комисия. Това обяви ректорът на Бургаски свободен университет проф. д-р Милен Балтов, който разкри, че висшето училище вече е стартирало магистърска програма "Проектиране и управление на въздушни и морски дронове" от 11 ноември, тази година. 

"Наши лектори са д-р Иво Барзов, който е авиационен експерт и Стефан Христозов, авиоинженер с опит в авиацията и научната дейност. Той е и кандидат докторант от Института по роботика на Българската академия на науките. Венцислав Колев, човекът, който всъщност вкара дроновете тук, също е сред нашите лектори", каза проф. Балтов. 

Именно д-р Барзов и Христозов внесоха писмо в Общински съвет - Бургас, в което настояват за включването на Бургас в общоевропейската инициатива за въздушна градска мобилност. Според д-р Иво Барзов, предложението вече е разгледано от три комисии към местния парламент, като общото становище е положително. Предстои да бъде взето решение необходимо ли е процедурата да бъде одобрена от съветниците. 

Европейската комисия вече прие стратегията 2.0 за безпилотните летателни апарати в края на миналия месец, като документът се основава на рамката на ЕС за безопасност при експлоатацията и определянето на техническите изисквания за безпилотните летателни апарати. Пред БТА д-р Иво Барзов уточни, че от началото на 2023 година, когато всъщност започва прилагането на така наречената "U-space" — европейска система за безопасно управление на движението на безпилотни летателни апарати, ще станем свидетели на още по-интензивна експлоатация на търговски дронове. Според него, у нас вече работни експертна група, която да подготви страната ни за въвеждането на новите регламенти.  

"Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД подава ръка на БСУ за още една нова магистърска програма 

За първи път Бургаски свободен университет предлага нова магистърска програма по “Авиационен мениджмънт“, каза още ректорът на висшето училище проф. д-р Милен Балтов.

"Идеята за откриването ѝ беше замразена през последните две години, поради намаляването на световния авиопоток и съответно този на Летище Бургас, но днес е вече факт. Идеята е предметите в тази програма да се съчетават с курсовете, които Авиационният център на аеропорта в Бургас предлага. Плануваме през януари да направим изнесено обучение за нашите студенти в този център, който се намира на територията на летището. Обучението започна на 11 ноември", каза Милен Балтов.  

По думите му, за първи пъти университетът предлага и магистърска програма след висше образование в областта на правото - "Морско право и крайбрежни територии" Нови за БСУ са и съвместните магистърски програми, свързани с кръговата икономика и стратегическите инфраструктури и производства.

"Партнираме си с Международното висше бизнес училище и Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) – София. Работим заедно по проект, който се финансира от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". От 11 ноември, като част от този проект, БСУ стартира за първи път и две нови магистърски програми - едната е свързана с кръговата икономика, а другата със сигурността на стратегическите инфраструктури и производства. Колегите от ХТМУ ще участват с лектори по тяхното направление металургия, което е част от стратегическите инфраструктури и част от кръговата икономика. Нашите студенти ще бъдат обучавани по някои от дисциплините и от колеги от Международното висше училище“, каза проф. д-р Милен Балтов. 

На 5 декември 2022 година, припомни той, ще се проведе тържествената церемония, на която дипломи ще получат около 400 студенти. 
БТА