Анализът на веществата, които се съдържат в организма на дълбоководните ракообразни в Марианската падина ужаси учените. Оказа се, че в океанските дълбини се натрупват най-опасните токсини.
Равнището им е значително по-високо, отколкото в крайбрежните океански води, в които се изхвърлят отпадъчните води и други замърсители, съобщава новинарският отдел на списание „Нейчър”.
„Свикнали сме да мислим, че дълбоководните цепнатини са най-чистите кътчета на природата, недокоснати от човека. Крайно учудващо е, че там установихме толкова високи нива на замърсяване, каквито съществуват изобщо. Те са по-високи, отколкото в устието на двете най-замърсени реки в света - Ляохе и Чжуцзян”, заяви Алан Джеймисън от Абърдийнския университет в Шотландия.
Джеймисън и колегите му достигнали до плашещия извод, след като изучили образци от микроби и ракообразни, уловени на дъното на Марианска падина по време на експедиция, както и от дълбочините на Кермадек край Нова Зеландия. Автономни спускаеми апарати взеха предполагаемо „чисти” проби вода от дълбочини 7-10 км.
Джеймс Камерън се спусна до най-дълбокото място в Световния океан
Като изучили съдържанието на веществата в един вид раци и други дълбоководни жители, учените се ужасили от значителните концентрации полихлорирани бифенили и полибромирани бифенили - опасни токсини, способни да предизвикат рак и безплодие. Производството на тези вещества е или забранено през 70-те години на 20 в., или силно ограничено, припомнят авторите на откритието на дъното на морето.
Най-високите концентрации на тези вещества са открити в Марианската падина - там те надвишават 15 пъти равнището в Кермадек и няколко пъти по-големи от най-замърсените кътчета на хидросферата на сушата и край морските брегове край промишлените зони на планетата.
Китайска подводница постави национален рекорд по спускане в Марианската падина
„Поуката от това откритие е, че ако в морето се изхвърлят някакви отпадъци, то те няма да изчезнат, а ще се окажат на дъното. В крайна сметка те ще стигнат до най-големите дълбочини, откъдето няма къде да потъват повече и затова ще се натрупват в тях”, продължава Алан Джеймисън.
Според него откриването на тези вещества с много голяма устойчивост към разлагане от микробите, е голяма заплаха за здравето на флората и фауната на Марианската падина, които учените започнаха да изучават съвсем наскоро.
Откриването на токсините в тази среда, която по-рано се смяташе от учените за абсолютно изолирана от външния свят, сочи, че животните, дори на на-голяма дълбочина, са уязвими пред лицето на човешката дейност.
Източник: БГНЕС