Количествата уран, с които светът разполага в момента и използва за производството на ядрена енергия, са достатъчни да отговорят на нуждите за повече от 100 години, сочи публикувано във Виена изследване. Наличните в момента количества биха могли обаче да стигнат „за хиляди години" с използването на свръх модерни ядрени реактори, смятат авторите на изследването, наречено „Уран 2009: източници, производство и търсене" и публикуван от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Агенцията за ядрена енергия на ОИСР.
Въз основа на данните за потреблението през 2008 г. съществуващите в момента ресурси ще бъдат достатъчни за задоволяването на нуждите от уран за повече от 100 години, изтъква изследването. Двете агенции обаче посочват, че тези прогнози се основават на настоящото състояние на технологиите в областта на производството на ядрена енергия. „Използването на модерни реактори и на по-развита технология при циклите за използване на горивото могат да имат положително влияние върху количествата наличен уран в дългосрочен план и тогава той може да стигне за хиляди години", посочват авторите, цитирани от БГНЕС.
Въпреки че търсенето на електрическа енергия през последните години леко намаля заради световната криза, то ще продължи да се увеличава „значително през следващите десетилетия". Причината е че, редица правителства избраха да развиват ядрена енергетика, която позволява производството на електричество на конкурентни цени и без отделянето на парникови газове.
Към 1 януари 2009 г. световните ресурси на уран са възлизали общо на 6,3 млн. тона, според изследването, което се публикува на всеки две години. Канада, Казахстан, Австралия и Намибия са основните производители. По-голямата част от използвания в момента уран е бил добит преди 20-30 години, съобщи специалистът по уран от МААЕ Питър Уогит.