Като се пренебрегнат малко вероятните сценарии, като внезапната смърт на руския президент Владимир Путин или магическа украинска контраофанзива, има четири реалистични изхода от войната, пише The Times.
Ключовият фактор ще бъде способността на Доналд Тръмп да пречупи убеждението на Путин, че Русия може да оцелее след западната подкрепа за Украйна и в крайна сметка да победи. Това ще определи кой от тези сценарии ще се осъществи.
Сценарий 1: Поражение
Най-лошият сценарий включва продължителна война и избягване на преговорите от страна на Русия. При тези обстоятелства, ако Украйна остане без подкрепата на САЩ, тя може да претърпи военно поражение.
Тръмп, помнейки критиките си към хаотичното изтегляне на САЩ от Афганистан, ще се опасява от такъв катастрофален изход. Поражението на Украйна би имало тежки последици за глобалната сигурност. Милиони украински бежанци ще потърсят убежище в чужбина, а хиляди от тези, които останат в Украйна, ще се окажат в руски затвори. НАТО ще загуби стратегически позиции, а танковете на Кремъл ще се появят по границите на Полша.
Сценарий 2: Лош мир
Вторият сценарий не е много по-добър от първия. В този случай Украйна, лишена от адекватна западна подкрепа, ще бъде принудена да направи отстъпки от позицията на слабост, подписвайки споразумение, което предвижда разделяне на страната и създаване на проруско правителство.
Това ще бъде триумф за Русия и осезаемо поражение за Украйна и нейните съюзници. Нобеловата награда за Тръмп няма да бъде на дневен ред.
Сценарий 3: Прекратяване на огъня
Третият сценарий включва прекратяване на военните действия. Ако това е част от прехода към цялостно мирно споразумение, то би могло да стабилизира региона и да запази суверенитета на Украйна при спазване на международните гаранции за сигурност.
Ако обаче прекратяването на огъня не е придружено от мирно споразумение, то само ще замрази конфликта. Както показва опитът от Минските споразумения, това ще остави отворен пътя за нов етап на войната, когато Русия реши да възобнови настъплението си.
Новоизбраният държавен секретар на САЩ Марко Рубио подчерта в едно интервю:
"Искаме да направим всичко възможно, за да приключим този конфликт по устойчив начин. Не искаме просто да спрем бойните действия и след няколко години те да започнат отново.“
Сценарий 4: Мирно уреждане
Четвъртият сценарий е най-голямата надежда за Украйна. Той включва укрепване на позицията ѝ с подкрепата на САЩ, за да преговаря от позицията на силата. Това би позволило да се постигне споразумение, което да гарантира икономическата жизнеспособност на страната, суверенитета и гаранциите за сигурност.
Предвид настоящата ситуация връщането към границите от 1991 г. е малко вероятно. Укрепването на позицията на Украйна ще изисква решителни действия от страна на Съединените щати, включително санкции срещу Русия, военна подкрепа и икономическа помощ.
Украйна вероятно ще трябва да приеме определени териториални отстъпки. Проучване на Киевския международен институт по социология показа, че 32% от украинците са готови да обмислят такива стъпки в името на мира. Тази цифра може да се увеличи, ако САЩ предоставят надеждни гаранции.
"Влиянието на Тръмп ще бъде от ключово значение за това кой от тези четири сценария е най-вероятно да се реализира", заключава изданието.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня