/ Thinkstock/Getty Images
До дъното на Марианската падина се спускаха и роботи
Рекордно спускане под вода откри пластмасови отпадъци на дъното на Тихия океан. Американският изследовател Виктор Весково се спусна със специално конструиран батискаф на 10 927 м под морското равнище в Марианската падина в Тихия океан, пише Би Би Си.
Весково открил морски организми, но също така пластмасова торбичка и опаковки от десертче.

Спускането на американеца е третия път, в който човек достига най-дълбокото място в Световния океан.
 

Първото спускане е през 1060 г., осъществено от американския флотски офицер Дон Уолш и швейцарския инженер Жак Пикар в батискафа Триест. През 2012 г. филмовият режисьор Джеймс Камерън осъществи второто спускане на такава голяма дълбочина.
 

Сегашното потапяне беше с 11 м по-дълбоко от предишния рекорд. Дон Уолш чакаше Виктор Весково на борда на кораба, от който се спуска подводния апарат, за да го поздрави за рекорда. Екипът на Весково осъществи общо пет спускания, като освен подводния апарат с човек в него, до дъното на Марианската падина се спускаха и роботи.
 

Изследователите смятат, че са открили четири вида непознати досега ракообразни, подобни на скариди. Те взели и камъни от дъното на океана, за да ги изследват.

След като видели пластмасовата торбичка и другите отпадъци, учените смятат да изследват местните морски обитатели за наличието на микроскопични частици пластмаса в организмите им.
 

Потапянето на Виктор Весково е част от експедицията Петте дълбини. Тя има за цел спускането на човек до най-дълбоките точки на петте океана на Земята. Експедицията се финансира от самия Весково, който е инвеститор и преди да започне да се спуска под водата, изкачи най-високите върхове на седемте континента на планетата.
БТА