Граждани на сръбския град Цариброд (Димитровград) организираха протестно шествие в подкрепа на свой съгражданин, който твърди, че е бил заплашван и нападнат физически от привърженик на управляващата Сръбска прогресивна партия заради участието си в антиправителствени протести, съобщи интернет порталът ФАР, който излиза в Сърбия на български и сръбски език.
По време на шествието гражданският активист Сергей Иванов се обърна към събралите се пред сградата на Общинската администрация в Цариброд и прочете прессъобщение за заплахите, които Емил Колев получил, пише ФАР.
"Уведомяваме жителите на Цариброд, че на 25 март 2025 г. нашият съгражданин и един от участниците в протестните събирания - Емил Колев, е бил нападнат от активист на управляващата партия в Цариброд - Александър Иванов", се посочва в прочетеното съобщение и се уточнява, че инцидентът е станал в работно време в предприятието, където Емил Колев работи и Иванов е началник звено.
Заплашеният Емил Колев, който е един от учредителите на Партията на българите в Сърбия, каза пред БТА, че се е почувствал уплашен за живота си от действията на Иванов. По думите на Колев на 29 март Иванов е предизвикал втори инцидент пред дома му, на който е станала свидетел майката на Колев. Няколко часа по-късно жената е получила масивен инсулт и по спешност е била приета в болница, разказа той.
"Целта на тези заплахи е аз да бъда унижен. След като се осмелява да заплашва мен, който съм политически активен, какво остава за хора, които не членуват в партии, но протестират, защото всички искаме да живеем в по-добро, по-справедливо и по-демократично общество", каза Колев пред БТА и добави, че всички данни по случая са предадени на полицията, прокуратурата и инспекцията по труда.
Случая коментира и кметът на Цариброд Владица Димитров, който е член на Сръбската прогресивна партия. Пред местните медии кметът каза, че не оправдава действията на Иванов, макар той да се е извинил за тях. В изявлението си кметът призова членовете и привържениците на Сръбската прогресивна партия да се отнасят в дух на мир и толерантност спрямо политическите си противници, да не влизат в конфликти и противопоставяне.
След като на 1 ноември в северния сръбски град Нови Сад се срути бетонната козирка на жп гарата и причини смъртта на 16 души, Сърбия е обхваната от демонстрации, спиране на работа и прояви на гражданско неподчинение, организирани главно от студенти, които блокират над 60 факултета в четири града и отправят обвинения в корупция и непотизъм към правителството и сръбския президент Александър Вучич.
Всеки уикенд в Пирот и Цариброд се провеждат протестни шествия в подкрепа на студентите.