Студентите, които от месеци блокират университетите в Сърбия в знак на протест, поискаха да се потърси отговорност за неразрешеното влизане на лицата, посетили болница в Белград, където бяха настанени за лечение пострадали от смъртоносния пожар в Кочани, Северна Македония, съобщи агенция Бета.
Това е шестото искане на студените, които оглавиха протестите в Сърбия след рухването миналата година на козирката на гарата в северния сръбския град Нови Сад, в резултат на което починаха 16 души. Протестиращите обвиняват правителството в корупционни практики и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата. Бетонният навес беше част от сграда на гарата, която беше реновирана два пъти през последните години като част от инфраструктурна сделка с китайски компании.
Искането, без да се уточнява в изявлението на студентите, се отнася до посещението на сръбския президент Александър Вучич и министъра на здравеопазването Златибор Лончар, придружени от голям брой журналисти, на пострадалите при пожара в дискотеката в Кочани, които бяха настанени в Университетския клиничен център на Сърбия, осъществено на 17 март, ден след трагедията в Северна Македония.
Вучич публикува снимки с пострадали от трагедията в Кочани, разкритикуваха го
В профила си в Инстаграм вчера студентите поискаха незабавно започване на процедура за установяване на отговорността и освобождаване от длъжност на директора на болничното заведение, директора на Центъра за спешна помощ и началника на интензивното отделение за „допускане на неразрешено влизане на физически и медийни лица в интензивното отделение на Университетския клиничен център на Сърбия, без предпазни средства и със заснемане на пациенти, което грубо застрашава тяхното здраве, право на личен живот и достойнство“.
Настояват и за започване на производство за нарушения срещу здравното заведение, отговорните лица в здравното заведение и здравните работници, които са нарушили задължението за съхраняване на особено чувствителни лични данни на пациентите, както и извънреден инспекционен надзор.
Протестиращите студенти през последните четири месеца настояват за изпълнение на исканията си: публикуване на цялата документация във връзка с реконструкцията на гарата в Нови Сад, започване на производство срещу нападналите на студенти, освобождаване на задържани активисти, както и 20-процентно увеличение на бюджета за висше образование.
Наскоро те представиха пето искане, което се отнася до разследване на инцидента, който се случи на многохилядния протест на 15 март в Белград, когато, както те заявиха, е използвана неидентифицирана технология, която предизвика страх и паника сред гражданите по време на запазването на мълчание в знак на почит към загиналите в Нови Сад, допълва Бета.