Според либийския адвокат на българските медици Осман Бизанти депортирането на медиците в Либия до голяма степен ще зависи от възможността да изтърпят наказанието си в България. Това съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на изявление на Бизанти пред телевизия "Ал Джазира".
От своя страна българският външен министър Ивайло Калфин в отговор на журналистически въпрос по темата заяви: "Възможни са всякакви юридически моменти", добавя агенцията.
Висшият съдебен съвет на Либия замени с доживотен затвор смъртната присъда на петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в заразяване на стотици либийски деца с ХИВ.
Съветът - последната инстанция на политическо равнище, която има право да промени наказанието, взе решение да смекчи съдебната присъда, ако бъдат изпълнени редица условия, посочва ИТАР-ТАСС. Според Информационната агенция на Джамахирията (ДЖАНА) става дума обезщетения да получат не само семействата на заразените деца и няколкото майки, но и роднините на вече починалите болни деца. През годините на процеса починаха 56 от децата, заразени с вируса на СПИН, припомня руската агенция. Освен това либийската страна настоява да се организира лечение на болните от СПИН в Либия и в чужди държави, а децата в задоволително здравословно състояние да бъдат изпратени за обучение в чужбина, допълва ИТАР-ТАСС. 460 пострадали семейства - 438 деца и няколко майки, получиха вече вчера по един милион долара. След това те заявиха, че се отказват от исканията си за изпълнение на смъртната присъда, с което съществено повлияха върху резултата от заседанието на Висшия съдебен съвет. Така на дневен ред остава въпросът за обезщетения за семействата на умрелите деца, добавя ИТАР-ТАСС.