/ БГНЕС
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че основен приоритет му е повишаването на реалните заплати, за да се покрият по-високите разходи за живот. Той се включи дистанционно в дискусия с главния изпълнителен директор на американската банка „Джей Пи Морган Чейс“ (JPMorgan Chase) Джейми Даймън по време на събитие в Ню Йорк, на което Гърция беше представена като инвестиционна дестинация, съобщава агенция АНА-МПА. 

Мицотакис отбеляза, че неговото правителство е наследило много проблеми, когато е дошло на власт през 2019 г. Той сподели, че си спомня една от кориците на англоезичното списание „Икономист“ (The Economist), на която е имало хеликоптер, прелитащ над Акропола в Атина, а заглавието е гласяло „Акропол сега“ – ясна препратка към американския филм „Апокалипсис сега“. 

В този контекст лидерът на управляващата гръцка партия Нова демокрация посочи, че от самото начало партията му е била наясно, че икономиката трябва да бъде пренасочена по пътя на устойчивия растеж, без да се застрашава фискалната позиция на страната. 

По думите му правителството е постигнало това, като е променило основите на гръцката икономика – от икономика, основана предимно на потреблението, към икономика, разчитаща в много по-голяма степен на растеж, основан на инвестиции. Той се позова и на бързото нарастване на преките чуждестранни инвестиции в Гърция през последните години.

За провеждането на реформи Мицотакис заяви, че правителството му е напълно наясно, че предстои още много работа за подобряване на конкурентоспособността на страната чрез подобряване на бизнес средата. 

Той специално подчерта фокуса на правителството върху съдебната реформа, тъй като понастоящем „времето, необходимо за разглеждане на едно дело в Гърция, е неприемливо“. 

„Поставил съм много ясни цели. Основната ми цел е увеличението на реалните заплати, тъй като знаем, че разходите за живот продължават да нарастват. Когато безработицата намалява, заплатите се увеличават – това е добре, добре е за бизнеса. Хората, управляващи бизнес ще трябва да плащат повече, за да привлекат висококвалифицирани работници, и могат да го направят, защото намалихме данъчните ставки. Позицията ни по отношение на бизнеса е много ясна от самото начало: намаляваме данъците върху юридическите лица и дивидентите, опростяваме регулаторната рамка“, каза гръцкият министър-председател.

От своя страна Джейми Даймън подкрепи мнението, че икономическият растеж на Гърция е воден от разумни и ефективни политики и реформи, и отбеляза, че страната е постигнала забележително намаляване на съотношението на държавния дълг към брутния вътрешен продукт (БВП). 
Милена Христова/БТА