Два месеца след като прие на въоръжение своя първи самолетоносач - бивш съветски кораб, купен от Украйна, Китай заяви, че е готов да строи самолетоносачи със собствени сили, пише руският електронен в. "Взгляд".
Според експерти страната има достатъчно сили да се справи с тази задача - "Пекин има и пари, и амбиции, и технически потенциал", посочва изданието.
"Китай единствен сред петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН не притежава самолетоносач, построен със собствени сили",заяви ръководителят на държавната корабостроителна корпорация Ху Вънмин, където бе възстановен бившият съветски самолетоносач, включен през септември в китайския военноморски флот.
Според Ху Вънмин, цитиран от ИТАР-ТАСС, компанията му - втора в света след южнокорейската "Хюндай хеви индъстрийз", има готовност да строи "повече морски въздушни бази". Той обаче не пожела да уточни кога и колко самолетоносача ще построи Китай и обясни, че тези планове са "прерогатив на централните власти", посочва "Взгляд".
Китай започва да превръща икономическата си мощ във военна. Създаването на собствени самолетоносачи е само елемент от тази програма, изтъква руският военен експерт Игор Коротченко.
Строежът на самолетоносачи е скъпо удоволствие. Стойността на последния американски кораб от този тип "Джордж У. Буш" бе 6,2 милиарда долара, а построяването на самолетоносача от ново поколение "Джералд Р. Форд", който се очаква да влезе в строя през 2015 г., ще струва на САЩ 8,1 милиарда долара. Без да се слагат в сметката 2,4 милиарда долара за научно-изследователската и опитно-конструкторската дейност, отбелязва "Взгляд".
Китай обаче разполага с нужните средства, убеден е Коротченко, който напомня за големите златновалутни ресурси на тази страна, предава БТА. Освен това "изграждането на първия китайски самолетоносач на базата на корпуса, купен от Украйна, даде на Китай възможността донякъде да види известни технологически решения", казва той.
За Русия този въпрос няма да е актуален поне до 2020 г. - бюджетът не предвижда средства за строене на нов самолетоносач. Отпуснати са пари само за най-общ проект. След 2020 г. може да бъдат построени два кораба от този тип - един за Тихоокеанския и друг за Северния флот. Решаващи са два фактора - политическата воля и парите, резюмира руският експерт пред "Взгляд".