Хунтата в Нигер отмени конституцията и затвори границите на страната
Хунтата в Нигер отмени конституцията и затвори границите на страната / снимка: БГНЕС

Хунтата, която вчера извърши преврат в Нигер, обяви, че отменя конституцията на страната, а всички институции, създадени в съответствие с нея, ще бъдат разформировани, предадоха световните агенции.

По нигерската държавна телевизия говорителят на хунтата, нарекла се Върховен съвет за възстановяване на демокрацията, полковник Гукойе Абдул Кариму прочете изявление, в което обяви суспендирането на конституцията на шестата нигерска република и разпускането на държавните институции, уточнява Ройтерс. Докато четеше изявлението, полковникът беше заобиколен от голяма група военни, допълва АП.

Освен отмяна на конституцията, хунтата обяви и затварянето на въздушните и сухопътните граници на Нигер, както и установяването на комендантски час в интервала 18.00 ч. - 6.00 ч., съобщи БТА.

Хунтата, която вчера извърши военен преврат срещу президента на Нигер Мамаду Танджа, представи своя лидер, предаде АФП. Така нареченият Върховен съвет за възстановяване на демокрацията обяви, че  негов председател е Салу Джибо, командир на танкова дивизия в нигерската столица Ниамей. Джибо е малко известен в страната. Смята се, че неговата дивизия е изиграла важна роля в преврата вчера.

Вчера военни нахлуха в президентския дворец в столицата на Нигер -  Ниамей, и отвлякоха президента Мамаду Танджа. Сега той се намира в казармата на гарнизона  в Тондибиа, на около 20 км от Ниамей.  Няколко министри от правителството пък са държани в сградата на Висшия съвет за комуникациите недалеч от президентския дворец.

Миналата година президентът на Нигер организира  референдум, с който удължи с най-малко три години президентския си мандат.. Това обаче му навлече масови критики и международни санкции. За да постигне целите си, Танджа дори разпусна парламента и Конституционния съд. В отговор на критиките той заяви, че удълженият президентски мандат ще му позволи да контролира по-добре сделките в областта на минното дело и на енергетиката, сключени от Нигер, което ще помогне на страната ще се избави от бедността, припомня ДПА. Опозицията бойкотира референдума от миналата година, както и последвалите го парламентарни избори. Така третата най-голяма производителка на уран в света се оказа в политическа криза.