Най-малко 14 сирийски военнослужещи бяха убити, а трима - ранени, при бомбено нападение срещу автобус на армията в центъра на Дамаск тази сутрин, съобщиха държавни медии, цитирани от световните агенции.

Терористи детонирали две взривни устройства при преминаването на автобуса близо Президентския мост в Дамаск. Пристигналите на място сапьори обезвредили трети експлозив в района, съобщи официалната агенция САНА, цитирана от ТАСС.

Атаката била извършена в час пик, когато много хора отиват на работа. Няма обаче данни за пострадали цивилни.

До момента никой не е поел отговорност за нападението.

"Противниците на Сирия искат да изпратят сигнал за това, че в столицата действат терористични клетки и ситуацията там е нестабилна", коментира експертът Хусам Шуейеб пред ливанската телевизия "Ал Маядин". Той добави, че целта е "да бъде попречено на чуждестранните посолства в Дамаск да възобновят работа и на установяването на връзки с арабските държави".

Подобни атаки са рядкост в сирийската столица през последните години, откакто правителствените сили отвоюваха нейни предградия, контролирани преди от бунтовниците, отбелязва Асошиейтед прес.

Това е най-смъртоносното нападение в Дамаск от март 2017 г. Тогава най-малко 30 души загинаха при атака срещу Съдебната палата, отговорност за която пое групировката "Ислямска държава", посочва Франс прес.

Малко след нападението в Дамаск, 11 цивилни бяха убити при обстрел от армията на контролирания от бунтовници град Ариха, в северозападната провинция Идлиб, предаде Ройтерс, като се позова на очевидци и спасители.

Сред жертвите има и деца.

Четирима загинаха при израелски въздушен удар в Сирия

По-голямата част от провинция Идлиб и прилежащи райони са последният голям бунтовнически бастион в Сирия. Водеща сила там е джихадистката коалиция Хаят Тахрир аш Шам, част от която е бившият клон на Ал Каида в Сирия.

От март миналата година в Идлиб е в сила прекратяване на огъня, договорено с посредничеството на Турция, която подкрепя бунтовниците, и Русия, стожер на режима на президента Башар ал Асад. Споразумението като цяло се спазва въпреки спорадичните сблъсъци, отбелязва АФП.

Над 350 хиляди души бяха убити от началото на конфликта в Сирия през март 2011 г. Половината от жителите на страната бяха принудени да напуснат дома си, като пет милиона от тях са бежанци в чужбина, отбелязва АП.
 
БТА