/ БГНЕС
Украйна, Русия и Беларус отбелязват днес 33-ата годишнина от най-тежката авария в атомна електроцентрала в историята на човечеството.
 
На 26 април 1986 г. при планирано спиране на Четвърти блок от АЕЦ "Чернобил", на територията на тогавашната Украинска съветска социалистическа република, избухва взрив в реактор тип РБМК-1000, припомня ТАСС.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ И СПОМЕНИ ЗА УЖАСА „ЧЕРНОБИЛ“ ТУК

Чернобил
БГНЕС

В момента на аварията загиват двама души. Около 600 служители в централата и пожарникари са облъчени с висока доза радиация, като 28 от тези хора умират до края на 1986 г.
 

На радиоактивно замърсяване са подложени над 200 000 кв. км от територията на тогавашния Съветски съюз, най-вече в сегашна Украйна, но и в Русия и Беларус.

Чернобил
БГНЕС

Общо над 600 000 човека участват в ликвидирането на последиците от най-тежката катастрофа в историята на атомната енергетика. Около една десета от тези хора умират, а 165 000 остават инвалиди.
 
От 30-километровата зона в радиус от АЕЦ "Чернобил" са евакуирани около 115 000 души.

От 2012 г. в Русия на 26 април се отбелязва Денят на участниците в ликвидирането на последиците от радиационни аварии и катастрофи и в памет на жертвите на тези аварии и катастрофи. В страните от Общността на независимите държави на 26 април се отбелязва Международният ден в памет на жертвите на радиационни аварии и катастрофи.

Чернобил
БГНЕС

БТА