Испания излъга Швеция в продължението
Испания излъга Швеция в продължението / netinfo
Испания спечели и втория си мач на Евро 2008, като се наложи с 2:1 над Швеция в среща от група D. Двубоят противопостави двата фаворита от групата, и напълно оправда очакванията за оспорван и интересен сблъсък. Силите на терена бяха сравнително изравнени, особено през първото полувреме, и Испания изтръгна успеха благодарение на находчивия си нападател Давид Вия и много неприятна грешка в шведската отбрана. Вия вече има 4 попадения на шампионата и е претендент номер 1 за голмайсторския приз. Испания започна вихрено мача и търсеше бърз гол, който да им позволи повече свобода. Още в 15-та минута това се случи, когато след късо изпълнение на корнер, топката достига до Силва, който центрира и Торес прати топката в мрежата. Елмандер и Ларсон имаха възможност веднага след това да изравнят, но нямаха и шанс пред вратата на Касияс. Нищо не успя да спре обаче фантастичния Златан Ибрахимович, който за пореден път демонстрира изключителната си техника. В 34-та минута перфектно центриране на Стоор намери тарана пред малкия пеналт, Рамос падна на земята и предостави шанс на Ибрахимович да прати топката в мрежата и той не сгреши. В самия край на първото полувреме Серхио Рамос центрира в наказателното поле на Швеция, Давид Силва бе изблъскан от Стоор, но нямаше съдийски сигнал от Петер Винк. На почивката Златан Ибрахимович бе заменен от Маркус Розенберг. Златан бе притесняван от травма преди началото на шампионата и явно не е в най-добрата си физическа кондиция. Той бе заменен рано и в първата среща на шведите. Испания категорично превъзхождаше съперника си през второто полувреме, а в състава на скандинавците определено липсваше водещата фигура на Ибрахимович. Иберийците имаха поне десетина голови положения, които пропиляха с лека ръка, и почти след всеки корнер създаваха опасни ситуации пред Исаксон. Най-реалната възможност за гол за Швеция след почивката бе опропастена от Хансен, когато в 80-та минута остана непокрит на два метра от вратата на Касияс, но вместо да уцели вратата, стреля успоредно на гол линията, а неговите съотборници не засякоха излизащата в аут топка. Безбройните усилия на испанците да стигнат до успеха се увенчаха едва във втората минута на продължението, дадено от рефера Винк. Попадението падна след великолепна акция на Вия, който получи пас от дълбочина, финтира Хансон и не остави шанс на Исаксон. Едно равенство в следващия мач от групата между Русия и Гърция може директно да класира Испания на четвъртфинал. В последните два мача от група D испанците срещат Гърция, а Швеция играе с Русия.