Чехия излъга домакина Швейцария
Чехия излъга домакина Швейцария / netinfo
Чехия започна с победа участието си на европейското първенство, побеждавайки с минималното 1:0 домакина Швейцария. Единственото попадение в мача падна в 70-ата минута и бе дело на Вацлав Сверкош, който се появи в игра през второто полувреме. Двубоят, с който бе открито първенството, премина с надмощие на домакините, които обаче нямаха шанс да отбележат. Срещата започна добре за възпитаниците на Якоб Кун, които създадоха първото добро положение още в 3-ата минута. Нападателят Александър Фрай стреля силно от границата на наказателното поле, но топката не попадна в рамката на вратата на Петер Чех. Последваха още няколко възможности за домакините, но отново Фрай и Барнета нямаха шанс пред гола. Нападателят Ян Колер можеше да изведе Чехия напред, но таранът не успя да играе с глава след центриране Плашил отляво. В последните секунди на първата част домакините получиха сериозне удар, след като най-добрият в редиците им – Алекс Фрай получи контузия коляното и трябваше принудително да напусне терена. Капитанът на Швейцария бе заменен на почивката от Хакан Якин. Началото на втората част започна отново с лек натиск на домакините, който обаче не доведе до желания резултат.Именно влезлият през второто полувреме Хакан Якин имаше невероятен шанс в 66-ата минута, но ударът му с глава премина на два метра от левият страничен стълб на вратата на Петер Чех. Развръзката в двубоя дойде само четири минути по-късно, когато резервата Вацлав Сверкош успя да преодолее вратата на Беналио. Сверкош реализира дебютния си гол с фланелката на Чехия. Нападателят бе изведен чудесно в наказателното поле и необезпокояван от никой с премерен удар в левия ъгъл на вратата успя да открие резултата. Домакините се опитаха да отговорят незабавно, но стражът Чех и късметът спасиха за пореден път възпитаниците на Карел Брюкнер. В 88-ата минута Барнета стреля силно, но стражът на Челси със сетни усилия успя да избие. Топката попадна в краката на влезлия през второто полувреме Вонлантен, който натресе напречния стълб на вратата на Чех. До края на срещата тимът на Швейцария се опита да упражни натиск, но без да застраши особено вратата на символичните гости. Домакините на два пъти имаха претенции за дузпа за игра с ръка на защитника Уйфалуши, но главният рефер Роберто Розети остана безмълвен. В крайна сметка Чехия стигна до ценен успех и оглави класирането, преди втория мач в групата между отборите на Португалия и Турция, който е по-късно тази вечер. Швейцария: 1. Беналио, 3. Манин, 20. Мюлер, 4. Сандерос, 5. Лихтщайнер (Вонлантен 75'), 16. Барнета, 22. Фернандеш, 15. Бехрами (Дердийок 83'), 19. Инлер, 11. Щлелер, 9. Фрай – к (Якин 46') Треньор: Якоб Кун Чехия: 1. Чех, 6. Янкуловски, 21. Уйфалуши – к, 2. Григера, 22. Розенал, 14. Яролим (Ковач 87'), 4. Галашек, 20. Плашил, 3. Полак, 7. Сионко (Вичек 82'), 9. Колер (Сверкош 56') Треньор: Карел Брюкнер Рефер: Роберто Розети Стадион: Санкт Якоб-Парк, Базел