Днес се разделяме с археолога Георги Китов
Днес се разделяме с археолога Георги Китов / Sofia Photo Agency

Съболезнователно писмо до близките на археолога Георги Китов изпраща кметът на Сливен Йордан Лечков. Видният археолог почина внезапно на 65-годишна възраст от инфаркт, докато бе на разкопки в Старосел. Днес е поклонението пред тленните останки на Георги Китов. То започва в 10,30 ч. в Археологическия институт с музей при БАН. На него ще присъстват заместник-кметът на община Сливен Радост Костова, която ще прочете съболезнователното писмо, началникът на отдел „Култура” Дора Ескидарова и директорът на Историческия музей Георги Кюпчуков.

Георги Китов е роден на 1 март 1943 г. в Дупница. Основно се занимава с откриване и проучване на археологически обекти от времето на Античността и Древна Тракия. След като завършва история в Софийския университет „Климент Охридски“ (1966), специализира история на изкуството в Ленинград (1974-1975). Oт 1971 година работи като уредник в Археологическия музей и институт към БАН. През последната четвърт на 20 век е направил множество значителни открития, свързани с културата на траките. Сред тях са гробниците в Жаба могила при Стрелча, религиозният комплекс - хероон край село Старосел, откриването на 673-грамовата златна маска на тракийски владетел, гробницата на цар Севт ІІІ в могилата Голямата Косматка близо до Шипка, както и Александровската гробница до Хасково, украсена с уникални стенописи от средата на ІV век пр. Хр., и много други.

Доктор на историческите науки от 1977 година и старши научен сътрудник от 1990 г. Председател на Общото Събрание на Археологическия институт с музей при БАН от (1992). От 1995 година преподава като хоноруван доцент в Нов български университет. Основател и ръководител от (1972) на археологическата експедиция ТЕМП (преди ЕПОС и ЕТАП). Автор на над 200 статии и десетина студии върху историята, археологията и религията на траките, припомня БГНЕС.

Кончината на българския археолог Георги Китов през погледа на западни вестници:

Западни вестници пишат за кончината на българския археолог Георги Китов, който почина в неделя в Старосел от масиран инфаркт на 65-годишна възраст.

Британският в. "Дейли телеграф" пише, че Китов е ръководил археологически екип, който е открил съкровища от древна Тракия, смятани за също толкова важни, колкото тези на Агамемнон или Тутанкамон. Древногръцки и римски автори са описвали траките като варвари, макар и да са признавали уменията им в металообработването и военното изкуство - робът гладиатор Спартак, който е водил бунт срещу римляните, е бил тракиец, припомня вестникът. Траките обаче намериха защитник в лицето на Китов, който в продължение на над две десетилетия е ръководил екипи от зле финансирани доброволци в упорито търсене на археологически находки въпреки безразличието на държавата и по-добре екипираните иманяри, отбелязва "Дейли телеграф". Той открива през 2004 г. в т.нар. Долина на тракийските царе в Централна България тракийско съкровище от над 130 накита, включително маска от чисто злато с тегло над половин килограм. Това е едно от най-сензационните открития през последните 50 години, подчертава изданието. Според Китов маската е още по-забележителна от тази на Агамемнон. "Маската на Агамемнон е била само със златно покритие и е тежала само 60 грама, докато тази маска тежи 690 грама и е от чисто злато", цитира вестникът думите на българския археолог. Китов е започнал разкопките си в Долината на тракийските царе през 1992 г. и е водил изследвания, които значително са увеличили знанията ни за древна Тракия, отбелязва британското издание. Обектите, където е работил, включват храмов комплекс в Старосел и значими гробници в Стрелча и Хасково. Той е автор на над 200 статии и монографии за историята, културата и религията на древните траки. В деня на смъртта си Китов е работел при обекта на възможната гробница на тракийския цар Севт Трети (ок. 330-300 пр.н.е.) близо до Старосел, завършва статията на в. "Дейли телеграф".

В. "Вашингтон пост" цитира думите на българския археолог Николай Овчаров, според когото Китов е бил феномен в археологията. "Мнозина не бяха съгласни с методите му, но големите му открития ще бъдат запомнени от българите", казва Овчаров. Някои археолози са критикували Китов за използването на тежка земекопна техника при разкопките му. Китов е защитил решението си с думите, че е било необходимо да бъдат изпреварвани иманярите. Археолози са го обвиняли също, че не е документирал или публикувал по подходящ начин откритията си, отбелязва вестникът. "Вашингтон пост" цитира думите на директора на Националния исторически музей в София Божидар Димитров, че Китов е възприемал археологията повече като дълг, отколкото като работа. "Той страдаше от широко разпространеното иманярство и се опита да му се противопостави с все повече и повече разкопки. Много често той печелеше надпреварата срещу иманярите", подчертава Божидар Димитров. (БТА)