6000 деца в Европа умират годишно от онкологични заболявания, защото се лекуват с медикаменти за възрастни. В 50% от случаите лекарствата за възрастни не помагат на децата. Това съобщи пред Дарик депутатът в Комисията по обществено здраве в Европейския парламент Искра Михайлова.
Повечето изследвания в областта на здравеопазването и изработването на медикаменти в ЕС са насочени към възрастната група от населението за хронични заболявания. Тежките заболявания и смъртността при децата обаче са факт, затова е необходимо разработването на специализирани лекарства, които да имат ефект при децата, коментира още Михайлова.
Едва 10% от децата с тежки и онкологични заболявания имат достъп до нови, експериментални лекарства в процес на клинични изпитвания, от които биха могли да се възползват. Освен това много видове ракови заболявания при децата не се срещат при възрастните. Ракът в детска възраст продължава да бъде най-честата причина за смърт поради заболяване при децата на възраст една година, обясни Искра Михайлова.
"За съжаление много дечица в Европа умират от тежки заболявания, основно от онкологични заболявания. Умират, защото са лекувани от лекарства, които са разработени за възрастни хора. В 50% от случаите те не помагат на децата. Необходимо е разработването, изследването и прилагането на лекарства, предназначени специално за деца", поясни тя.
Дори да започне по-широко разработване на медикаменти за деца с онкологични и тежки заболявания, за да бъдат ефективни, лекарствата трябва да се тестват върху деца, а не върху възрастни.
"Много е трудно да се вземе решение за тестване на нови медикаменти върху деца. Това е изключително доброволен процес, решават родителите. Те решават дали да подложат детето си, което е обект на лечение, на прилагане на нов медикамент, който би могъл да помогне, но би могъл и да не помогне. Може би това е една от причините да се разработват трудно такива лекарства", коментира още евродепутатът ни.
"Затова е предложението за тестване на молекулярно ниво, тестване, което не е върху пациент, а в лабораторна среда, с материал от пациента. Това би облекчило малко процеса на разработване и тестване на такива медикаменти", поясни тя.
Според Искра Михайлова в общественото обсъждане на темата за лекарствата за деца освен институциите трябва да се включат също фармацевтичните компании, научните институти, лекари, а също така и родителите на страдащи деца.