По данни на Международната организация на труда (МОТ) около 168 млн. деца в момента работят, вместо да учат. Част от тях участват и в снабдителни вериги, разпространени в селското стопанство и рибарството, производството, услугите и строителството. Това съобщава от изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ) по повод на днешния Световен ден срещу детския труд, който през тази година преминава под мотото "Да сложим край на детския труд във веригата за доставки: Това е дело на всички".
През 2002 г. Международната организация обявява 12 юни за ден, в който вниманието на световната общественост се насочва върху глобални действия за премахването на детския труд.
В България детският труд е добре защитен
През тази година фокусът е поставен върху експлоатацията на децата в предприятия - част от т.нар. верига за доставки, чрез която се осигурява най-бързият път на продуктите от суровината до потребителя благодарение на изградени снабдителни, производствени и дистрибуционни мрежи.
В символ на кампанията срещу детския труд през 2016 г. се превърна историята на 16-годишната индийка Лека, която е принудена да работи до пълно изтощение по 16 часа на ден в текстилна фабрика, произвеждаща продукция за световноизвестни марки. Дори след като попада в болница, баща й я убеждава да се върне на работа, за което Лека заплаща с живота си.
Според доклад на Международната организация на труда много често причината за появата на детския труд е семейството. Децата са принудени от родителите си да работят заради бедността, ниското заплащане и липсата на постоянна работа за възрастните.
"Във веригата за доставки детският труд може да се използва в малки работилници или в частни домове и това го прави труден за откриване и контрол. Елиминирането на проблема засяга всички и изисква признаването му от правителства, организации на работниците и на работодателите", отбелязват от организацията.
Децата, които растат сред книги, печелят повече като големи
Целта на МОТ е до 2025 г. да се заличат всички форми на детския труд. Основните двигатели за справянето с проблема са социалният диалог и тясното сътрудничество между институциите, отбелязват от Организацията.
Стандартите на МОТ по отношение на детския труд са посочени в Конвенция 182 за забраната и незабавни действия за ликвидирането на най-тежките форми на детския труд и Конвенция 138 - за минималната възраст за приемане на работа.
Източник: БТА