Великолепната шесторка 2 тръгва през септември
Великолепната шесторка 2 тръгва през септември / bTV

Вторият сезон на „Великолепната шесторка" започва на 22 септември в 20.00 часа по bTV. Шоуто ще се излъчва два пъти седмично в продължение на 3 месеца.

Предаването отново ще се реализира в партньорство с международната организация УНИЦЕФ. Мисията е да се съберат средствата, с които за първи път у нас ще бъде закрит дом за деца на възраст 0-3 г. Домът е в Шумен. За целта УНИЦЕФ ще създаде мрежа от услуги и мерки за подкрепа на семейства и родители на малки деца, която ще се превърне в модел за затваряне на домове за бебета и превенция на изоставянето. Слоганът на предаването тази година е: "Семейство за всяко дете!".

„Най-голямото постижение на първия сезон на „Великолепната шесторка" e, че подкрепи създаването на модел за закриването на всички домове за деца с увреждания у нас, който се прилага с държавно финансиране", коментира програмния директор на bTV Апостол Пенчев при представянето на "Великолепната шесторка 2", чийто водещ и тази година ще е Ани Салич.

На 15 септември bTV ще излъчи нейния документален филм, озаглавен „Ангелина". Ани Салич е и посланик на добра воля на УНИЦЕФ. Изпълнителен продуцент на шоуто отново е „Глобал филмс", а режисьор - Магърдич Халваджиян. На сцената заедно с Ани Салич ще се изявяват музикалният продуцент Ангел Заберски и група „Акага". Във „Великолепната шесторка" по време на серия от концерти 6 популярни български изпълнители ще пеят в дуети с 6 известни личности от публичното пространство. Звездите ще участват в шоуто на bTV абсолютно безвъзмезно. Формирането на дуетите ще стане на живо пред очите на зрителите в първия епизод на предаването. Всеки може да гласува с sms за своите фаворити сред участниците и техните изпълнения, като средствата ще се събират в сметка на УНИЦЕФ за целите на социалния проект.

Според последните проучвания броят на децата от 0 до 3 години, отглеждани в домовете за медико-социални грижи, остава сравнително постоянен в продължение на 10 години. В момента в тях се отглеждат около 40% от общия брой на децата, отглеждани в специализирани институции в страната. Всяка година държавата финансира с милиони отглеждането на изоставени бебета и малки деца по изключително неефктивен начин, без да предлага качествени услуги, необходими за тяхното нормално физическо развите и без да осигурява ефективна подкрепа за семействата.

Всяка година над 2 000 български деца биват изоставени и настанени в институции. Медицински доказано е, че отглеждането на дете до 3-годишна възраст в институции има трайно негативно въздействие върху неговото развитие и силно намалява шансовете за пълноценна реализация в живота. В тази ранна и много важна за човека възраст, всеки 3 месеца, прекарани в дом, забавят физическото развитие на детето с 1 месец.