Учени от университета на Болоня, Италия, са разработили нов метод за безконтактен анализ на древни кости, който позволява по-точно да се определи възрастта им и да се разкрият подробности за живота на хората и животните, пише "Къмюникейшънс кемистри".

Методът идентифицира тези зони от костите, които съдържат най-голямо количество протеини. За изследването са използвани инфрачервени хиперспектрални системи за визуализация. Учените обясняват, че инфрачервените лъчи се отразяват по различен начин върху кристалите на хидроксиапатита - основната минерална съставка на костите, и фрагментите на молекулите на колагена. По този начин може да се състави "карта" на костната тъкан, без тя да бъде увреждана.

Следи от изчезнал човешки вид откриха в полска пещера

Авторите на изследването са разработили алгоритъм, който позволява само за няколко минути да бъдат определени местата на натрупване на протеини. Те са го тествали както върху вече изследвани кости, така и върху материали с неизвестно съотношение на колаген.

Учените се надяват, че новият метод ще разшири възможностите за изучаване на древни останки. Анализът на органичните молекули дава изключително важни сведения за живота на древните хора и изчезналите видове живи същества, включително динозаврите.
Елена Христова/БТА