Скот Кели остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дни
Скот Кели остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дни / Gulliver/Getty Images
Едногодишният престой в космоса на Скот Кели е активирал прекомерно имунната му система и е променил дейността на някои от гените му в сравнение с брата му близнак, който остана на Земята, съобщи Асошиейтед прес.

5440 обиколки на Земята и 10 880 изгрева за 340 дни в космоса (ВИДЕО)
 
Учените не могат да кажат дали промените са за добро или лошо. Резултатите от уникалното изследване обаче повдигат нови въпроси с оглед на изпращането на хора до Марс.

Скот Кели остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дни
Gulliver/Getty Images

Изследването на братята близнаци даде на специалистите възможност да проследят как се променя човешката биология, кои гени се включват и изключват в космоса различно в сравнение със Земята.

Как се отразяват на човека 340 дни в Космоса?
 
Една от установените промени е, че имунната система на Скот Кели е била свръхактивирана.
 
"Сякаш тялото реагира на тази чужда среда по начин, както ако в него има загадъчен организъм", каза генетикът Кристофър Мейсън от екипа. Лекарите търсят същите признаци и у други астронавти.

Скот Кели остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дни
Gulliver/Getty Images

Откакто започна изследването на космоса, НАСА следи за ефекта му върху здравето на астронавтите, например загуба на костна маса, заради която са предвидени упражнения. Обикновено престоят в безтегловност е до шест месеца. Скот Кели обаче остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дена.

Продължителното пребиваване в Космоса крие смъртна опасност
 
"Никога не съм се чувствал съвсем нормално в космоса", призна пред Асошиейтед прес Скот Кели, който е вече пенсионер. Той даде за пример обичайните проблеми със задържане на течности, главоболие, трудно концентриране и лошо храносмилане. 
 
Паралелното изследване с брат му близнак Марк Кели, който също е бивш астронавт, обаче дава нов поглед на молекулярно ниво.

Марк Кели (вляво) и Скот Кели
Марк Кели (вляво) и Скот Кели Gulliver/Getty Images

Окончателните резултати от изследването още не са готови, но учените представиха някои от тях в края на миналата седмица на конференция на Американската асоциация за научен напредък.

Какво е правил Скот Кели в свободното си време, докато бе година в Космоса?
 
Много гени на Скот Кели, свързани с имунната система, са станали свръхактивни. Това не е промяна в ДНК, а в генната експресия - как гените се включват и изключват и увеличават или намаляват производството на протеини.
Учените са забелязали и увеличение на маркер в кръвта, който стимулира имунната система. В същото време други клетки, които са ранна реакция срещу вируси, са били по-малко. Генната активност се променя като реакция на всякакъв вид стрес.
 
Почти всичко се е нормализирало малко след завръщането на Скот Кели на Земята през март 2016 г. Активираните гени, свързани с имунитета, обаче са останали "нащрек" шест месеца.

Астронавтът Скот Кели показа завидни умения по американски футбол в Космоса
 
"Общо взето, нещата са насърчаващи“, каза Крейг Къндрот от НАСА. „Няма нови основни предупредителни сигнали".

Скот Кели остана на Международната космическа станция рекордните за САЩ 340 дни
Gulliver/Getty Images

От четиримата руснаци, живели в космоса повече от година, специалистите на НАСА знаеха, че това е възможно. "Целта ни обаче е не само възможното“, каза Къндрот. „Искаме астронавтите ни не само да оцелеят".
 
Изследването с близнаците показва на НАСА за какво да следи през бъдещите мисии.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БТА