Движението е изключително важно за децата от новородени и оказва значително влияние върху последващото им развитие. То дава възможност на децата да правят свои собствени избори и да опознават света.
Физическото развитие обхваща широк спектър от груби и фини двигателни умения и спрямо различната възраст на децата от 0 до 18 месеца (а и след това) е необходимо да следваме различни стъпки и да проследяваме дали бебчетата ни се развиват правилно и спрямо норми, споделя ерготерапевтът Ива Петкова в новия епизод на "Ох, на мама! Podcast"
Грубите двигателни умения (груба моторика) се отнасят до контролирането на големи движения на тялото, които включват големи мускулни групи, включително стабилност на сърцевината и поза, напр. бутане, дърпане, търкаляне, пълзене, ходене и седене неподвижно.
Фините двигателни умения (фина моторика) се отнасят до физически умения, които включват малки мускули и координация око-ръка. Движенията са по-контролирани и прецизни и често е необходим добре развит щипков хват.
Фините двигателни умения са необходими за:
Както грубата, така и фината моторика са необходими на децата, за да се занимават с творчески дейности като танци и изкуство. Те също са важни за здравето, тъй като децата трябва да се движат, за да бъдат активни. Те са необходими за самообслужване, като например да можете да отидете до тоалетната самостоятелно или да се облечете.
А как да започнем да развиваме тези умения от 0 до 3 месеца, от 3 до 6, 6-9, 9-12 и 12-18 месеца - какво е "в норма" и как да процедураме, ако забележим, че детенцето ни има пропуски в развитието? Вижте в новия епизод на "Ох, на мама! Podcast"