/ ThinkStock/Getty Images
Еврейска Библия на повече от 1000 години беше продадена за 38,1 милиона долара в Ню Йорк, поставяйки рекорд за най-ценен ръкопис, продаван някога на търг, предаде АФП.

Кодексът "Сасун" - датиращ от края на девети до началото на десети век - е най-ранната почти пълна еврейска Библия, за която се знае, че все още съществува. Той беше продаден от „Sotheby's“ след четириминутно наддаване между двама участници в търга, се казва в изявление на аукционната къща.

Румънец създаде Музей на Библията - в него са най-малката Библия и тази, летяла до Луната

Библията беше закупена от бившия американски дипломат Алфред Моузес от името на американска организация с нестопанска цел, която ще я подари на Музея на еврейския народ на ANU в Тел Авив, Израел.

"Еврейската Библия е най-влиятелната книга в историята и представлява основата на западната цивилизация. Радвам се да знам, че тя принадлежи на еврейския народ", каза Моузес, посланик при президента Бил Клинтън.

Продажбата надмина 30,8 млн. долара, които основателят на „Microsoft“ Бил Гейтс плати за ръкописа "Кодекс Лестър" на Леонардо да Винчи през 1994 г., като най-скъпия ръкописен документ, продаван някога на търг.

Най-скъпият исторически документ остава един от първите копия на Конституцията на САЩ, който Sotheby's продаде за 43 млн. долара през ноември 2021 г. Кодексът "Сасун" е един от само два кодекса или ръкописа, съдържащи всичките 24 книги на еврейската Библия, които са оцелели до съвременната епоха.

Той е значително по-пълен от Алепския кодекс и по-стар от Ленинградския кодекс - две други известни ранни еврейски библии. Ръкописът свързва Ръкописите от Мъртво море, които датират още от трети век пр.н.е., и съвременната форма на еврейската Библия.

Наречен е на предишния собственик Дейвид Соломон Сасун (1880-1942), който е събрал най-значимата частна колекция от древни еврейски текстове в света. Ръкописът се продава на търг за първи път от повече от 30 години, а предварителната му оценка е между 30 и 50 млн. долара.

Кодексът на Сасун, който се е премествал през цялата си история, е бил представян пред публика само веднъж в миналото - през 1982 г. в Британската библиотека в Лондон, каза Орит Шахам-Говер, главен уредник на Музея на еврейския народ.
БГНЕС