/ Thinkstock/Getty Images
На жените в Саудитска Арабия е забранено да шофират. Крайно консервативното кралство все пак направи крачка напред. За пръв път то им разреши да посещават спортните стадиони. Ако са придружени от семействата си.

Пет забрани за жените в Саудитска Арабия

Стотици жени получиха правото да проследят тържествата по случай националния празник на Саудитска Арабия на стадиона, носещ името на крал Фахд в столицата Рияд. Условието бе – те да са придружени от семействата си. За тази цел на стадиона беше отделена специална част само за тях. По повод националния празник на страната навсякъде се организира тържествена заря, провеждат се концерти и танцови представления.

Шофирането за жени - забранено

Досега на жените в Саудитска Арабия бе забранено да влизат в стадиони дори и по повод националния празник. Консервативното мюсюлманско кралство следва изключително строга политика за разделяне на половете. Това е и единствената страна в света, в която на жените е забранено да шофират. Забраните всъщност са многобройни. Така например момичетата и жените нямат право да пътуват или да започват следване, ако не разполагат с изричното разрешение на бащите, съпрузите или братята си.

Гонят иранка от мач в Рио заради плакат за правата на жените (СНИМКИ)

В последно време обаче бяха частично либерализирани някои от рестриктивните наредби. През юли 2017 например Министерството на образованието за пръв път разреши на момичетата да участват в часовете по физкултура на държавните училища.

Младите араби вярват в равенството между половете (ВИДЕО)

Първа крачка

Много от посетителките на стадиона изразиха радостта си от това, че могат да присъстват на подобна публична проява. Една от жените каза, че сега се чувства много по-силно от преди като гражданка на Саудитска Арабия. Друга заяви, че се надява в скоро време да отпаднат и други забрани. Достъпът на жените до стадионите трябвало да е само първа крачка в това отношение. Трета каза, че ако е рекъл Господ, на жените в Саудитска Арабия ще им бъде разрешено да вършат много по-значими неща, отколкото просто да шофират или да пътуват.

Още по темата за жените в арабския свят:

Влиятелен ирански духовник порица работещите жени

Жените - първи жертви на арабските революции

Мохамед от Мароко за Кьолн: Тук уличници колкото искаш

Египтянка 43 години се представя за мъж, за да може да работи