Убийството на Беназир Бхуто при самоубийствения атентат в Равалпинди е не само тежък удар срещу мъчителните опити на Пакистан да възстанови демократичното управление. То бележи и значителна победа за ислямистките хардлайнери, които искат да разрушат нестабилния, но ключов съюз на Исламабад със Запада, посочва "Дейли телеграф". Вестникът цитира думите на Бхуто пред биографката й Кристина Лам малко преди да напусне Лондон: "Знам, че ще има риск за сигурността ми. Има хора, които искат да ме убият и да попречат на възстановяване на демокрацията, но вярата ми в Бог и доверието в народа на Пакистан ме карат да се чувствам сигурна, че съпартийците ми ще бъдат там и ще ме защитят".
Бхуто се обяви за помиряване на ценностите на исляма и Запада и установяване на умерен, модерен ислям, отхвърлящ екстремизма, за връщане на военните от политиката в казармите, за равностойно отношение към всички граждани и особено към жените. Тя искаше народът да избира управниците си със свободни и честни избори. От мига, в който стъпи отново на пакистанска земя Бхуто, стана мишена номер едно за радикалните ислямисти, се казва в друга статия на "Телеграф". Двама талибански командири се заклеха да я убият, а приближен на Осама бин Ладен заплаши, че тя ще бъде "заклана като овца".
Смъртта на Бхуто събужда призрака на нестабилността, пише "Файненшъл таймс". Убийството й е катастрофа за Пакистан, който и без това е на ръба на провал на държавата. Жестокото убийство предизвиква вакуум в националната политика и засилва пагубно разединението в страната, която започна да се разпада след десетилетия лошо цивилно и военно управление, допълва вестникът. /БТА/