Коментарът в „Труд" е провокиран от мощното настъпление на информационните мрежи, базирани на интернет и мобилни технологии. Въпросът е при настъплението на петата власт какво се случва с четвъртата? Данни от специализирани изследвания не подкрепят прогнозите за скорошно отмиране на класическите медии. Но до две-три години новите информационни технологии ще се превърнат от скрито и експериментално в явно и поразяващо оръжие за печелене на избори. Това ще се случи независимо от предпочитанията и волята на управляващите и опозицията. Аудиторията престава да бъде апатична и пасивна, тя иска да участва в избори, поръчвайки профила на лидерите и управленските приоритети. Тя със сигурност ще участва и в правенето на
политиката, в процеса на вземане на решения. Ще го прави, и то успешно и обективно, не само защото има в ръцете си достъпни и ефикасни инструменти, но и защото в много случаи ще е съавтор на събитията и новините, прогнозира проф. Кръстьо Петков.
Болниците може да получат пълния размер на парите си за август според дейността, без значение дали са подписали анекс с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 30% намаление на бюджетите си, съобщава „Труд". Това каза шефът на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов вчера след двучасов разговор с премиера Бойко Борисов, здравния министър Анна-Мария Борисова, финансовия министър Симеон Дянков и представители на НЗОК. Преди ден БЛС обяви, че може да започнат ефективни стачки от 1 септември. Макар че Райчинов заяви, че е удовлетворен от срещата, той не се ангажира с отмяна на протестите.
„Прокурор: Гей парадите са „показен разврат", е заглавие от „Труд". С примери за „показен разврат" пазарджишкият прокурор Стефан Янев защити наложената от общината забрана на гей парадите и отказа да я оспори в съда. Омбудсманът я обяви за откровена дискриминация, Комисията за защита от дискриминация нареди на общинския съвет да я премахне, но това още не е станало.
„Набуко" не е само опера, а газ и независимост", е озаглавено интервюто в „Труд" с Димитър Абаджиев. Преди месец той стана член на мениджърското ръководство на „Набуко интернешънъл", международната компания, която управлява проекта на газопровода „Набуко". Тя се състои от шест акционери, единият, от които е Българският енергиен холдинг. Абаджиев заявява: „Този газопровод е исторически за България. Ако НАТО и ЕС бяха формалните исторически събития за откъсването на България от старата геополитическа ос, то реализацията на „Набуко" ще бъде практическата стъпка, която ще откъсне България от старата геополитическа ос. Когато си енергийно независим, си независим като цяло". Този газопровод за първи път ще свърже Каспийския регион и нарастващия енергиен пазар на Турция с Югоизточна Европа, а оттам с цяла Западна Европа.
Темата на „Труд" е свързана с предстоящата кампания в министерството на земеделието и храните - преброяване на земеделските стопанства. Заместник-министърът Светлана Боянова разяснява, че има регламент на ЕС, по който всяка държава трябва да прави пълно преброяване на всеки 10 години. Целта е да се получи актуална информация за нуждите на статистиката. Боянова допуска, че земеделските стопанства ще са някъде около 750 000. Статистическите данни ще помогнат в правенето на политиките в сектора в бъдеще.
„Проверяват 175 млн. евро за измами с ДДС", отбелязва „Труд". Националната агенция за приходите започна проверка на фирми, декларирали, че са получили услуги от ЕС на стойност 175 млн. евро, като в същото време тези сделки не фигурират в декларациите на европейските им контрагенти. Разминаванията са засечени от електронната система за обмен на данни между данъчните администрации при съпоставяне на декларациите на фирмите от ЕС и данните от ДДС декларациите на българските им контрагенти.
„Мамят ЕС с лъжливи декларации", разкрива в интервю за „Труд" заместник градският прокурор на София Божидар Джамбазов. Той посочва, че спецзвеното на прокуратурата за борба с евроизмамите в момента работи активно по оперативни програми, които са продължение на предприсъединителните. Основните проблеми са два. Единият е свързан със завишаването на цените. Използват се по няколко оферти, част от които фалшиви, с цел да се завиши стойността на даден проект, за да се получат повече средства. Другият сериозен проблем е след 2007 г. - във връзка със схемата за единно плащане на площи. Това е схема, по която се плащат средства на земеделски стопани и производители на базата на декларации. В много случаи стопаните декларират по-голяма площ от тази, която използват.
Интервюто в „24 часа" е със зам.-председателя на Народното събрание Атанас Атанасов. Той казва, че сред депутатите от ГЕРБ се коментира, че е нужна промяна на правилника на парламента, защото сегашния начин на работа не ги удовлетворява - изключително напрегнато е. "Нито времето за работа като парламентаристи е достатъчно, нито това за контакт с избирателите по места, нито спокойно да се работи в комисии. Този ритъм на работа - от 9.00 до 14.00 ч. с половин час почивка, е малко затормозяващ", смята Атанасов.
„В болниците пак е преди 1989 г.", отбелязва в анализа на „24 часа" д-р Илко Семерджиев, заместник-министър в три правителства и министър на здравеопазването (1999-2001). По думите му напрежението в системата ескалира, защото болничните директори и лекари разбраха, че ще получат своите пари не според заработеното, а като твърд делегиран бюджет. Тази нова форма на болнично финансиране върна здравеопазването в годините преди 1989-а, когато всички получаваха спуснат отгоре бюджет на остатъчен принцип, без значение каква работа е свършена. Делегираните бюджети могат да породят корупционен натиск. А скоро и тези, които си плащат осигуровките, ще питат защо не получават качествена услуга.
„Доган е най-сериозният тест за политическата воля на ГЕРБ и Борисов", коментира „Сега". Авторът припомня, че един от основните мотиви за голямата изборна победа на ГЕРБ миналата година бе желанието за възмездие. За справедливо наказание на онези, които са злоупотребили с властта. Които се смятат за недосегаеми и са станали символ на безсилието на държавата. Една от тези емблеми е лидерът на ДПС Ахмед Доган. Не само защото е политикът, който най-дълго се е разпореждал с властта. Но и защото през последните години успя да си навлече обществения гняв с поредица от нагли откровения за порядките в политиката. Затова и общественият интерес към започналите разследвания за сараите и хонорарите на Доган е съвсем естествен. Но засега управляващите са странно анемични в старанието си да разплетат казусите за въпросните сараи и хонорари.
„Общините спират ремонтите и почват да закриват детски ясли", акцентира „Сега". Тежките финансови ограничения, спуснати от правителството, принуждават общините да предприемат драстични мерки догодина като затваряне на детски ясли и спиране на всякакви ремонти. За това алармира вчера Гинка Чавдарова, шеф на Националното сдружение на общините. Намерението фигурира в справките, които кметовете пращат след актуализациите на местните бюджети и прогнозите им за 2011 г.
Куп нарушения при провеждане на обществени поръчки е извършил бившият министър на държавната администрация Николай Василев - това следва от изводите в доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция, с който „Сега" разполага. Ревизията на закритото министерство на Василев е извършена през пролетта на т.г. по заръка на Софийската градска прокуратура. Според ревизионния акт ексминистърът вече е глобен. Повечето нарушения са свързани с обществени поръчки за изграждане на пилони на граничните пунктове и за подемни платформи за инвалиди в областни администрации, университети, музеи и театри.
Премиерът Бойко Борисов и президентът на Световната банка Робърт Зелик подписаха Меморандум за разбирателство и активизиране на сътрудничеството в областта на развитието на инфраструктурата на България. Как това споразумение ще ни помогне да построим магистралите си по-бързо и по-качествено, обяснява пред „Стандарт" министърът по еврофондовете Томислав Дончев. „Когато говорим за подобна схема, която включва, от една страна, българските държавни институции, от друга страна - средства от ЕС и Световната банка, трябва да е ясно, че става въпрос за пилотни практики. Ние и банката имаме задачата да конкретизираме стъпките на това сътрудничество. Имаме нужда от техническа помощ при големите инфраструктурни проекти, предимно по ОП „Транспорт" и евентуално по ОП „Околна среда". В които родните експерти имат ограничен опит. Става въпрос за проекти с цена от няколко стотици милиона. Нужна ни е помощ както за подготовката, така и за изпълнението им. А Световната банка със сигурност има доказан опит и ноу-хау за изпълнението на подобни проекти във всички точки на света", казва Дончев.
„Половин милиард лева от осигуровки са несъбираеми", отчита в интервю за „Пари" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на НАП. Тези осигурителни вноски са трупани в последните 10 години, за голяма част от тях е прилагана схемата с продажба на фирма със задължения на хора от малцинствата или на социално слаби. До края на юли НАП е събрала 2,7 млрд. лева от осигурителни вноски, прогнозата до края на годината е да бъдат събрани около 4,7 млрд. Стефанов напомня, че принудителното събиране на публичните дългове на всяка цена крие риск от масови фалити. А стремежът трябва да бъде да се ограничат фалитите, защото без работещи дружества няма и приходи.
„Редукцията започва от висшите етажи на армията", казва в интервю за „Българска армия" министърът на отбраната Аню Ангелов. Той уточнява, че съществените промени в цялата система на управление на БА са, за да бъдат опростени както структурата на управление, така и системата на реална отговорност. Преструктурирането на командната структура на БА винаги трябва да започва от върха към по-ниските звена на управление. Предвижда се самото преструктуриране да започне в началото на 2011 г. Министърът се надява през 2014 г. да имаме една система, която ще позволи по-нататък да спрем с революционната реформа, с реформите, които уморяват и демотивират хората.