Остави ли нещо недовършено френската комисия за Либия?
Остави ли нещо недовършено френската комисия за Либия? / netinfo

Анкетната комисия към долната камара на френския парламент за Либия приключи своята работа, но остави впечатление за нещо недовършено. Така коментира френското издание "Лез еко" окончателния доклад на комисията към френското Националното събрание, разследвала условията, при които са били освободени българските медици от затвора в Либия.

Членовете на комисията не можаха да изслушат Сесилия Саркози, бившата съпруга на френския президент, нито да изяснят ролята на Катар.

Опозицията отказа да гласува заключенията на докладчика - депутата от управляващата дясна партия Съюз за народно движение Аксел Понятовски, по-специално в знак на протест срещу ветото на Елисейския дворец върху изслушването на Сесилия Саркози, отбелязва изданието.

Вестникът припомня, че синът на либийския лидер Муамар Кадафи Сейф ал Ислам и посланикът на Катар във Франция са отказали да бъдат изслушани. Ккато съобщи вчера Франс прес, двамата не отговорили на молбите да свидетелстват, изпратени от комисията.

Според докладчика освобождаването на българските медици се дължи на три причини - обезщетяването на семействата на пострадалите деца, обещанието за споразумение между Либия и ЕС и либийското желание да възобнови двустранните връзки с Париж, допълва "Лез еко".

Според Понятовски "остават все още няколко тъмни зони", засягащи по-специално ролята на Катар, поради отказа на чуждестранни особи да свидетелстват, посочва парижкото издание "Либерасион".

Хипотезата, че Катар е превел средства за обезщетяване на семействата на заразените с вируса на СПИН деца не може да бъде напълно отхвърлена, макар че аз лично не вярвам в нея, отбеляза депутатът от Съюза за народно движение.

Според "Либерасион", говорейки за чуждестранни особи, отказали да свидетелстват, Понятовски е имал предвид също "българския външен министър" (изданието не посочва името) и бившия британски премиер Тони Блеър. (БТА)