Мръсна бомба от централноазиатски уран
Мръсна бомба от централноазиатски уран / netinfo

В близките години въоръжените сили и специалните служби на много страни в света може да бъдат принудени да засилят охраната на ядрените и радиационно опасни обекти. Това ще се наложи, ако политическото и военното ръководство на тези страни и особено на някои бивши съветски републики реагират на предупрежденията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и на Антитерористичния център на ОНД, че се увеличава терористичната опасност около уранови мини, преработвателни предприятия и хранилища на опасни радиоактивни материали. През септември двете институции, независимо една от друга, обнародваха тревожна информация. МААЕ - статистическа, а Центърът - аналитична.

За пръв път това безпокойство прозвуча в началото на септември от ръководителя на Антитерористичния център на ОНД генерал-полковник Андрей Новиков на специализирано съвещание в Хабаровск, където се събраха представители на спецслужби, органи за сигурност и правозащитни органи от 54 страни. Пред тях генерал Новиков съобщи, че специалните служби на десетки страни са регистрирали повишена активност на терористите за търсене на достъп до оръжие за масово унищожение. "Само през 2005 г. западните специални служби са предотвратили 16 опита за контрабанда на плутоний и уран", посочи генерал Новиков. От 2002 г. насам случаите в Европа на контрабанда на радиоактивни материали, годни за направата на "мръсна бомба", са се удвоили, сочат данните на МААЕ. А според генерал Новиков макар експертите на Агенцията да говорят за 300 случая на незаконен трафик на такива вещества, те не изключват, че реалната цифра е значително по-голяма. Това създава предпоставки за извършване на терористични актове. Потенциални цели на терористите са законсервирани уранови мини, изоставени предприятия, които са използвали радиоактивни материали, медицински и научни учреждения. А най-уязвими за действията на терористите са промишлените обекти за преработка и съхраняване на ядрено гориво, както и местата на съхраняване на радиоактивни отпадъци.

Според генерал Новиков именно радиоактивните източници, използвани в медицината, металургията, селското стопанство, минното дело и машиностроенето стават по-опасни огнища от строго охраняваните ядрени обекти.

Терористите ще търсят достъп и до технологиите за изготвяне на "опростено ядрено оръжие". В такава бомба не може да се осъществи верижна реакция, но нейното използване може да доведе до радиационно замърсяване на местността. То може да не е толкова силно, че да повлияе значително на здравето на хората, но самата употреба на такова оръжие и опасността от радиация могат да предизвикат страх и паника сред населението, предупреди генерал Новиков.

За да се предотврати ядрен тероризъм на територията на страните от ОНД, трябва да завърши инвентаризацията на радиологично опасните обекти в бившите съветски републики, да се установи строг контрол над тях, както и да се изгради единна система за радиационен контрол по външните граници на държавите от ОНД. Осъществяването на тези мерки не трябва да се отлага, тъй като в близките години терористите може да активизират действията си в Централно-Азиатския регион, където на територията на Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Узбекистан са концентрирани значителни запаси от уранова руда, посочи ръководителят на Антитерористичния център.

Една седмица след съвещанието в Хабаровск генерал Новиков обяви в Москва, че Центърът разполага с информация, че международни терористични организации имат намерение да проникнат в законсервирани уранови рудници в страни от ОНД, като най-силно безпокойство предизвикват предприятията за добив на уран в Киргизия. Още на следващия ден от столицата Бишкек дойде съобщението, че секретарят на Съвета за сигурност Т.Мамитов изключва възможността за проникване на международни терористи на територията на републиката с цел да се доберат до урановите мини. Същевременно той призна, че е получена информация за планове на терористични групи за създаване на "мръсна бомба", но заяви, че няма сведения да се търсят материали за нея именно в Киргизия. "В условията на нашите граници това е нереално, ние няма да позволим подобно нещо", подчерта той. Другите три централноазиатски държави - Казахстан, Таджикистан и Узбекистан, не реагираха на безпокойството на Антитерористичния център на ОНД.

Същевременно МААЕ отново изрази тревога от зачестилите случаи на незаконна търговия, на изгубване и изчезване на ядрени и радиоактивни материали. Според данни на агенцията от януари 1993 до декември 2006 година са били разкрити 1080 случая на незаконна търговия, изчезване, незаконно боравене или притежаване на ядрени и радиоактивни материали. През 2006 година тези случаи са се увеличили - били са регистрирани 150 такива инцидента, което доказва, че системите за контрол са уязвими. /БТА/