Все още не се знае дали Германия ще поиска въвеждането на предпазни клаузи за България и Румъния още от началото на членството им. Това стана ясно по време на срещата на германския канцлер Ангела Меркел с чуждестранни кореспонденти в Берлин, предаде Дойче веле.
Все още няма отговор на писмото на Ангела Меркел до председателя на Европейската комисия /ЕК/ Жозе Дурау Барозу във връзка с България и Румъния.
До средата на месеца и във всички случаи - преди срещата на ЕС на върха в края на тази седмица, председателят на Европейската комисия би трябвало да отговори с писмо на Меркел, в което да даде оценка на България и Румъния за ситуацията в областите Вътрешен ред и Правосъдие.
Така най-общо Ангела Меркел представи писмото си преди месец след срещата си с румънския премиер Калин Попеску. Какво точно обаче е било съдържанието на писмото? По време на срещата с чуждестранните журналисти, акредитирани в Берлин, германския канцлер поясни: „В писмото, което не мога да цитирам точно, защото не е пред мен, припомних, че през есента Европейската комисия се произнесе критично за някои неща в правосъдието и вътрешния ред на двете страни. В самия си доклад Европейската комисия записа още, че иска да наблюдава процеса и да се произнесе още веднъж през март”.
Меркел аргументира необходимостта от писмото си така: „Посочих обаче, членството на двете страни започва от началото на 2007 година и затова Германия иска да има оценката на Европейската комисия още през декември. Иначе от есента до март се получава празнина, минават и три месеца, през които има пълноправно членство, без да е налице оценка на Европейската комисия за ситуацията в тези страни. Затова аз помолих да имам тази оценка още до края на годината”.
Ангела Меркел не уточни какво точно разбира под понятието “предпазни мерки”, за които настояват германските депутати в декларация, приета паралелно с ратификацията на присъединителните договори на България и Румъния. Германският канцлер изпрати писмото си до Барозу след тази декларация на Бундестага.
Не е тайна, че ХДС и най-вече ХСС, чийто лидер е Ангела Меркел настояват за въвеждане на предпазни клаузи в областта на правосъдието и вътрешния ред още от началото на 2007 година, т.е. за изключване на България и Румъния от общите правила и решения на съюза в тези две области.
Според социалдемократическата фракция в Бундестага обаче формата на шестмесечен мониторинг спрямо двете страни, предложена от Европейската комисия, е достатъчна. По принцип на срещата на върха на ЕС в края на седмицата Германия е в правото си да поиска въвеждането на предпазни клаузи за България и Румъния още от началото на идната година, когато поема председателството.
Според наблюдатели писмото на канцлера всъщност е компромис между партиите, включени в управляващата коалиция, с който топката се прехвърля отново в Брюксел. Не е чудно тогава, че пред чуждестранните журналисти в Берлин Ангела Меркел избегна всякакъв коментар и се ограничи с отговора: „Съвсем ясно ще кажа - очаквам отговора на господин Барозу”. /БГНЕС/