Киев е на прав път
Киев е на прав път / netinfo

Победата на прозападните сили в Украйна е добра новина в няколко отношения. Тя би трябвало да позволи сформиране на правителство, разполагащо с мнозинство благодарение на партията на вдъхновителката на "Оранжевата революция" Юлия Тимошенко и приятелите на президента Виктор Юшченко. Тя би могла да улесни сближаване между Украйна и Европа.

Изявлението на Кремъл, че Русия ще признае изборния резултат, какъвто и да е той, е по-скоро окуражителен знак. По време на президентските избори, в които Юшченко удържа победа над проруски настроения си съперник Виктор Янукович, Владимир Путин не се беше посвенил да се намеси директно в кампанията. Този път той е разбрал, че подобни намеси са по-скоро контрапродуктивни.

Тази победа на "реформистите" може и да изглежда като залог за стабилност, но тя далеч не решава всички проблеми, които Украйна получи в наследство от посткомунистическата система. Страната остава до голяма степен разделена на две между западната си част, от която тръгна "Оранжевата революция" и източната част, която продължава да гледа към Русия. Ако г-жа Тимошенко бъде натоварена да състави правителството, тя ще се опира на коалиция, чието основно качество няма да е сплотеността. Именно съперничеството между нея и президента Юшченко предизвика падането на първото "демократично" правителство и даде възможност за пробив на проруската партия на Янукович.

Накрая, Украйна трябва да осъществи успешно реформите в една социално-икономическа система, в която се събират порочните практики на постсъветския период, предизвикателствата на пазарната икономика и мафиотските изстъпления на дивия капитализъм. Г-жа Тимошенко, която беше един от главните "олигарси" на страната, не трябва да се колебае да реже живо месо, без да щади собствените си приятели.

Във външната политика тя е достатъчно умела, за да си дава сметка, че е безсмислено да се предизвиква Русия, без обаче да отстъпва пред натиска, който Москва неизбежно ще упражни върху Киев. Русия показа, че не се колебае да използва енергийното оръжие, за да постигне целите си. Основната й цел през следващите месеци ще е да попречи на твърде явното сближаване между Украйна и НАТО, което би могло да завърши с влизането на "люлката на руската империя" в Атлантическия алианс. Досегашният премиер Янукович беше направил няколко крачки назад спрямо НАТО. Това бе оценено в Москва, а и някои западняци нямаха нищо против, понеже от чисто принципни съображения не можеха да отхвърлят украинската кандидатура, но се тревожеха да не подразнят Русия. ЕС също ще трябва да реши дали приема "европейското призвание" на Украйна. Щекотлив въпрос в момент, когато съюзът иска да определи къде минават границите му.  (БТА)