Новият договор за ЕС създава три поста, съперничещи за титлата "Г-н Европа"
Също като новородените, големите политически сделки в Европейския съюз сякаш винаги идват на бял свят в ранните часове на утрото, след продължителна агония. Не бе изключение и последният договор за ЕС, по който най-накрая (след шест години караници) беше постигнато съгласие на срещата на високо равнище в Лисабон. Домакинът Жозе Сократиш изглеждаше горд, макар и уморен, когато обяви, че всичките 27 правителства са дали благословията си за новия текст, по някое време около 2 часа след полунощ. "Новият Договор от Лисабон се роди днес. Това е европейска победа," заяви той.
Звучи доста радостно. Но в залата на срещата, която приличаше на шатра, преобладаваше чувството на облекчение, примесено с меланхолия. Едно време лидерите на ЕС мечтаеха за съвсем различен дебют на новия договор. Текстът от Лисабон е онова, което остана от проект, който имаше за цел да даде на съюза негова собствена конституция, изпълнена с големи декларации и символи. Това, разбира се, беше преди избирателите в две от страните основателки на ЕС, Франция и Холандия, да гласуват с "не" за конституцията.
Отчаяно решени да избегнат следващи референдуми, лидерите на ЕС побързаха да изберат изпробваните методи: наблъскаха нововъведенията от конституцията в нечетивен договор, разработен, за да бъде бързо одобрен от националните парламенти. Лидерите получиха това, което искаха - нов договор, но естествено, настроението е мрачно. Мечтите идването му на бял свят да стане с ентусиазъм и революционни методи (спомнете си за някои от характерните черти на Новата епоха - раждане в басейн, със записи на "песните" на китовете и запалени свещи) се сведоха до юридическия еквивалент на отвратително израждане с форцепс.
Струваше ли си болката? Ако Лисабонският договор има шанса да означава нещо и след 20 години, той няма да има нищо общо с препирните за относителната тежест на нечий вот или за блокиращите малцинства, които напоследък шестват по първите страници. Вместо това, на Лисабонската среща може би ще се гледа като на момента, в който Европа най-накрая събра куража да се извиси до висотата на икономическата си тежест и да стане сила на световната сцена.
Лисабон създава два големи нови поста и дава и на двата мандат да представляват ЕС в чужбина, да говорят от името на близо половин милиард граждани, когато правителствата на страните членки се споразумеят за обща външна политика или политика по сигурността. Първият е де факто на европейски външен министър, създаден чрез сливане на няколко съществуващи поста в сферата на външната политика. Новият дипломатически шеф на ЕС ще работи и за националните правителства, които ще му делегират политическо влияние, и за Европейската комисия, която има много пари и служители.
Но този върховен представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността, да използваме шикозната му титла, ще си има съперник. Лисабон създава и поста президент на Европейския съвет (органът на ЕС, представляващ националните лидери). Титулярът вероятно ще бъде бивш държавен глава на европейска служба, избран от действащите държавни глави за 2 и половина годишен мандат, и възможност за преизбиране за още един мандат.
Всяка от двете личности може да се превърне във фигурата, която за света да бъде "Г-н Европа" - ако успее да се справи с предизвикателството от страна на вече съществуващия голям звяр в брюкселската джунгла - президента на Европейската комисия. Борбата за влияние ще разкрие много за това по кой път се насочва ЕС като световна сила - и дали има решителността и общата визия да играе такава роля.
Този последен въпрос никак не е решен. В миналото Европа напредваше чрез създаването на нови постове и институции с надеждата, че ще последва и политическо единство. Но изграждането на единство във външната политика е по-трудно от всичко, изпробвано до момента. Никой не е забравил как заради Ирак ЕС бе ужасяващо разделен.
Всеки опит да се изгради традиционна външна политика предполага тя да бъде подкрепена от малкото европейски правителства, които могат да прилагат политически и икономически натиск. (Трябва да имаш силни приятели, за да водиш дипломация на силата). Това може да укрепи властта на новия президент(председател) на Съвета, който според очакванията ще бъде креатура на големите страни членки. Те вече така или иначе доминират на срещите на високо равнище и затова малките държави се противопоставяха на създаването на поста.
Но пък и грубата сила вече не е на мода и не само в ЕС. Анализ на световното обществено мнение, публикуван тази седмица от Европейския съвет за международни отношения, нов мозъчен тръст, използва термина "тревопасни", за да опише този тип нови сили, чийто възход е широко приветстван в света. Според това проучване Бразилия е доста популярна, а гражданите по света не са тревожат особено за възхода на ЕС (или, което е доста по-обидно, мислят, че Европа е твърде незначителна, за да се безпокоят за нея.)
Към момента ЕС хвърля сили предимно в икономически въпроси. Продължение на този подход би облагодетелствало Европейската комисия и нейния председател като глава на брюкселската машина.
Това е комисията, която представлява всичките 27 страни членки в световните търговски преговори. Еврократи и европейски парламентаристи водят съперничеството с Америка за установяване на регулационни механизми и стандарти за глобална търговия.
Може би, въпреки това е грешно да се фокусираме върху подобни, присъщи на 20-ти век начини за упражняване на влияние през океана. В Брюксел може би не са прави да се вманиачават по въпроса кой ще стане "Г-н Европа". Новият договор позволява на ЕС да упражни влияние в енергийната политика, климатичните промени и миграцията, например, и улеснява разработването на общи политики в тези сфери, като отменя националното вето по въпроси като миграционната политика. По думите на един официален представител: "Ако ЕС успее да бъде единен по въпросите на енергията, климатичните промени и миграцията, той ще е създал външна политика. Тя просто няма да изглежда като външните политики, с които сме свикнали в момента."
Като се има предвид злощастната неспособност на Европа да се обединява около последователна външна политика в миналото, дори това е оптимистична прогноза. Но ако това се получи, ще има достатъчно работа едновременно и за председателя на съвета, и за председателя на комисията и за външния министър. В такъв случай, Лисабон ще е родил не едно дете - "Г-н Европа", а тризнаци: постижение, което ще заличи за трудното идване на договора на бял свят.

20 минути
Белият дом: Тръмп е провел много добър и продуктивен разговор със Зеленски
Американският президент Доналд Тръмп е провел "много добър и продуктивен" разговор ...
1 час
Теодор Стойчев: Ползите от еврото и приемането му са безспорни
„Като гражданин смятам, че ползите от еврото и приемането му са безспорни – икономически ...
1 час
Митов: Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да има
Компромис към служители, демонстриращи непрофесионално поведение, няма и не може да ...
2 часа
Борислав Цеков: Искането на Радев е противоконституционно
"Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум. ...
3 часа
Виждали ли сте го? СДВР издирва Бойко Колев, видян за последно на 4 април
Столичното Второ РУ издирва Бойко Колев на 75 години, съобщиха от полицията.
За ...
Хранене на 11-месечно бебе: Как да въведете млечни продукти и какви да бъдат порциите?
Кравето мляко (плюс соево мляко, бадемово мляко и други алтернативи на млякото) не се препоръчва като ...
4 часа
Иззеха вейпове без бандерол от частен дом в София
Иззеха 847 вейпове без поставен акцизен бандерол, съобщиха от полицията в София.
В ...
4 часа
Две двойки отпадат на крачка от финала в „Един за друг“
Смелост, ловкост, доверие и бързина ще са ключовите фактори в полуфиналните изпитания ...
4 часа
ЕС създаде специален трибунал, който да преследва високопоставени руснаци
Европа подкрепи днес създаването на специален трибунал, който да преследва президента ...
4 часа
Бащата на Сияна: 40 дни без нея, 40 дни убийства на пътя
Бащата на загиналото дете Сияна сподели емоционална публикация в социалните мрежи ...
4 часа
Снимка - плакат на Карлос Насар – уникален подарък на 12 май само с вестник „Мач Телеграф“
Верен на традицията, вестник „Мач Телеграф“ ще вложи в броя на 12 май, понеделник, специална ...
5 часа
Мелания Тръмп почете бившата първа дама Барбара Буш, представи марка с портрета й
Мелания Тръмп беше домакин на представянето на марка с портрета на бившата първа дама ...
5 часа
Унгария експулсира двама украински дипломати, обвини ги в шпионаж
Унгария обяви, че е експулсирала двама украински дипломати, обвинявайки ги в шпионаж.
Този ...
5 часа
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лв. край Перник
Мъж удари куриер и открадна пратка със злато за близо 5 000 лева в село Рударци край Перник, ...
5 часа
Продадоха каската на пилот от Формула 1 за 850 млн. евро
Каската, носена от легендарния пилот във Формула 1 Айртон Сена през сезон 1992, докато ...
5 часа
Почина уважавано лице от екипа на УМБАЛ „Александровска“
Почина Антоанета Георгиева - технически сътрудник от 1980 г. в Клиниката по обща и чернодробно-панкреатична ...
5 часа
Wosh MC: Хората много бързо станаха бездушни (ВИДЕО)
„Имах период, в който пишех текстове постоянно, сега ми се пише музика.” казва Стефан ...
6 часа
Протест пред Столична библиотека за по-високи възнаграждения (СНИМКИ)
Служителите на Столичната библиотека излязоха на мирен протест пред сградата на институцията, ...
6 часа
„Нещо, което пожелавам на всеки“: Костадинов сподели снимки от парада на Червения площад в Москва
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов сподели снимки от военния парад на Червения ...
6 часа
ЕС отпуска 1 млрд. евро за отбранителната индустрия на Украйна от замразените руски активи
Ръководителката на европейската дипломация Кая Калас обяви днес в Лвов, в западната ...
6 часа
Тръмп предлага 80% мита за Китай
Президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че може да намали митата върху китайския ...
6 часа
7 деца от варненска детска градина са в болница, пили вода с белина
Седем деца от ДГ "Звeздичка" във Варна са настанени в университетската болница "Св. Марина" ...
6 часа
Откриха 128 000 евро недекларирана валута в кабината на влекач на „Дунав мост 2“
128 050 евро, укрити в кабината на влекач, са открити и задържани при проверка на митническите ...
7 часа
Ким Чен-ун и дъщеря му присъстваха на честване на Деня на победата в руското посолство в Пхенян (СНИМКИ)
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун присъства заедно с дъщеря си на честване на Деня ...
7 часа
Над 4000 ракети са изстреляни от началото на активния сезон по противоградова защита в страната
От началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, ...
7 часа
Джордже Симион: Много от политиките на Орбан ще бъдат приложени и в Румъния
Кандидатът за президент на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ ...
7 часа
Нелегален транспорт до Германия: Разкриха нерегламентиран превоз на пътници в Монтана
Опит за нерегламентиран международен превоз на пътници беше осуетен на 8 май при съвместна ...
7 часа
Кола блъсна 14-годишно момче в Монтана
14-годишно момче е с комоцио в болница, след като е било блъснато от кола на булевард ...
7 часа
Криминално проявен нападна 72-годишен мъж в Бургаско
Криминално проявен нападна 72-годишен мъж в Бургаско, съобщиха от полицията.
72-годишен ...
7 часа
Кюрдската работническа партия е на път да бъде разпусната
Кюрдската работническа партия (ПКК) обяви, че е провела конгрес, на който е взела "решения ...
7 часа
Задържаха наркодилър на паркинг в столичния квартал „Гео Милев“
Задържаха наркодилър в столичния квартал „Гео Милев“, съобщиха от полицията.
Действията ...
7 часа
Борислав Божинов е избран за председател на Комисията за защита на личните данни
Депутатите избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните ...
8 часа
Датската кралица Маргрете е приета в болница
Датската кралица Маргрете е била приета в болница „Ригсхоспиталет“ в Копенхаген, ...
8 часа
Археолозите от Хераклея Синтика откриха нов гроб с уникални предмети (ВИДЕО)
Над 15 теракотени фигурки и още 8 балсамарии откриха археолозите в поредния разбит ...
8 часа
МЕЧ ще подкрепят вот на недоверие, иницииран от „Величие“, а не този на „Възраждане“
Взели сме решение да подкрепим вот на недоверие, внесен от "Величие“, защото имаше ...
8 часа
Полуразрушено, наклонено и опиращо в жици с ток: Спасиха гнездо на щъркели
Експерти от плевенската Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) спасиха ...
8 часа
На парада на Червения площад Русия демонстрира дронове, които използва срещу Украйна (ВИДЕО)
На парада на Червения площад в Москва по случай 80-годишнината от Деня на победата Русия ...
8 часа
Украинската СБУ задържа двама предполагаеми унгарски шпиони
Украинската служба за сигурност СБУ съобщи, че е задържала двама предполагаеми унгарски ...
8 часа
Просветният министър: Завършването на основно образование в седми клас дава отрицателни резултати
От днешна гледна точка завършването на основно образование в седми клас дава отрицателни ...
8 часа
Тържествената литургия за встъпването в длъжност на папа Лъв XIV е на 18 май (ВИДЕО/СНИМКИ)
Тържествената литургия по случай встъпването в длъжност на Папа Лъв XIV ще се състои ...
8 часа
18-годишен българин наръга и обезобрази мъж в Италия
18-годишен българин, живеещ в италианския град Монтепулчано, е арестуван от карабинерите ...